krvny tlak
Zdroj: Hodoimg / shutterstock.com
Ľudia, Zdravie

Nový liek na vysoký tlak vedci našli na nezvyčajnom mieste: Zároveň narazili na nečakaný problém

Výskumníci z University of Toledo v rámci novej práce dokázali, že laboratórne vytvorené baktérie majú potenciál znížiť krvný tlak. V rámci štúdie ponúkli nové oblasti výskumu, vďaka ktorým by sme náš črevný mikrobióm mohli v budúcnosti využiť na liečenie vysokého tlaku.  

Normálny krvný tlak je jedným zo základných znakov zdravého tela. Na zdravie zároveň výrazným spôsobom vplýva aj črevná mikroflóra. Výskumníci už z predchádzajúcich výskumov tušili, že zmeny v črevnej mikroflóre majú potenciál spôsobiť hypertenziu, inak vysoký krvný tlak. Tieto zistenia boli zaujímavé, no neponúkali spôsob, ako ich uplatniť v praxi. 

V rámci novej štúdie vedci po prvýkrát dokázali, že môžeme využiť črevnú mikroflóru na to, aby sme pacientom pozorovateľne vylepšili zdravie. Výskumníci použili prospešnú črevnú baktériu Lactobacillus paracasei, ktorú špecificky modifikovali aby produkovala proteín ACE2. V laboratórnych testoch vedci zistili, že potkany s predispozíciou na vysoký krvný tlak nie sú schopné prirodzene produkovať ACE2. Proteín ACE2 získava v posledných rokoch čoraz väčší záujem, pretože ide zároveň o kľúčový receptor pre vírus SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19.  

Tento proteín však negatívne ovplyvňuje aj systém, ktorý generuje angiotenzín II, hormón ktorý zvyšuje krvný tlak niekoľkými spôsobmi, napríklad aj upchávaním ciev. Počas experimentov výskumníci vytvorili baktériu Lactobacillus paracasei a podali ju potkanom trpiacim vysokým krvným tlakom. Tieto baktérie vytvorili v tele proteín ACE2 a tým sa zároveň znížilo množstvo angiotenzínu II a tým sa znížil krvný tlak potkanov.  

Autori sa stretli s nečakanou prekážkou

V tomto však výskumníci natrafili na zaujímavý problém. Efekt zníženia tlaku fungoval len na samice potkanov. Proteín ACE2 sa v oboch prípadoch prejavoval rovnako, no krvný tlak sa znížil len samiciam potkanov. Autori štúdie zatiaľ nemajú predstavu, prečo to tak je. Autori sa však zamýšľajú nad tým, či za to nemôže fakt, že samice majú dve funkčné kópie ACE2.  

“Genetické kódovanie proteínu ACE2 sa nachádza v oblasti chromozómu X, ktorá uniká genetickému fenoménu nazývanému Lyonizácia. Mať dve kópie tohto proteínu je pre samice mimoriadne dôležité. Ukázalo sa, že ak prídu o obe kópie, vysoký tlak sa stáva u nich horší ako u samcov. Zdá sa, že v tomto smere samice prijímajú akúkoľvek pomoc, akú môžu získať od črevnej mikroflóry,” vyjadrila sa Bina Joe, vedúca štúdie.  

Aj napriek tomuto nedostatku ide o dôležitý prvý krok k liečeniu vysokého krvného tlaku pomocou črevných baktérií. Aj keď obmedzene, výskum demonštroval že dokážeme prinútiť baktérie, aby pre nás pracovali. Vysoký krvný tlak trápi veľké percento populácie a nájsť riešenie, ktoré by sa nezakladalo na liekoch v tomto smere prináša svetielko nádeje.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť