Prečo nie je pre astronauta šalát najlepšou voľbou?
Zdroj: Bing Image Creator, Vedavovrecku.sk
Ľudia, Vesmír, Zdravie

Prečo nie je šalát pre astronauta najlepšou voľbou?

Už sú to približne tri roky, čo americká vesmírna agentúra NASA zaradila do jedálnička astronautov vo vesmíre vypestovaný šalát. Astronauti si tak na tejto zelenine môžu pochutnať spolu s tortilami alebo kávou v prášku.  

Vesmírny šalát sa pestuje pri ideálnej teplote, množstve vody a svetle, aké rastlina potrebuje na to aby vyrástla. Ako však informujú výskumníci z University of Delaware, je tu menší problém. Na medzinárodnej vesmírnej stanici existuje veľa patogénnych baktérií a húb. Tie sú zároveň veľmi agresívne a môže sa stať, že sa usadia na listoch šalátu alebo iných rastlín.  

Ak by astronauti náhodou zjedli zeleninu nakazenú E. coli alebo salmonelou, mohli by vážne ochorieť, čo by bol vážny problém. Vesmírne misie sú nesmierne nákladnými projektmi a hoci to občas vyzerá, že astronauti tam hore majú jednu veľkú párty, v skutočnosti majú neuveriteľne nabitý program. Od rána do večera pracujú na rôznych vedeckých experimentoch a údržbe stanice. Ak by jeden alebo viac astronautov ochorelo, mohlo by to narušiť celú misiu.  

V rámci štúdie vedci vypestovali šalát v imitovaných podmienkach vesmírnej stanice. Ukázalo sa, že rastliny vypestované v mikrogravitácii sú naozaj náchylnejšie na infekcie salmonely.  

“Stómy, drobné prieduchy v listoch a stonkách rastlín slúžia na dýchanie. Keď rastlina cíti v blízkosti batériu, tieto prieduchy sa normálne zatvárajú,” vysvetľuje jeden z autorov štúdie, Noah Totsline.  

Keď však v rámci experimentu vedci pridali baktérie na šalát, videli že rastlina namiesto uzavretia prieduchov prieduchy otvorila. Výskumníci nečakali, že prieduchy ostanú otvorené, keď do blízkosti rastliny dajú baktérie, ktoré by mala považovať za zjavnú hrozbu. Výskumníci šalát umiestnili na zariadenie, ktoré rotovalo rastlinu do rôznych smerov.  

Vo vesmíre sú rastliny ohrozenejšie

Toto zariadenie malo simulovať mikrogravitáciu v tom, že zmiatla zmysly rastliny, ktorá nevedela, kde je hore a kde je dole. Výskumníci priznávajú, že v rámci experimentu nevytvorili skutočnú mikrogravitáciu. Napriek tomu tento spôsob pomohol zmiasť orientáciu rastliny. Zároveň tieto experimenty ukázali, že pod mikrogravitáciou je šalát náchylnejší na salmonelu ako keď rastie pri normálnej zemskej gravitácii.  

V ďalšom kroku vedci skúmali, ako môže pomôcť dobrá baktéria menom B. subtilis UD1022. Táto baktéria podporuje rast rastliny a chráni ju pred patogénmi či inými stresujúcimi faktormi, napríklad suchom.  

Ďalšia sada ukázala, že táto podporná baktéria nedokáže rastlinu chrániť v prostredí mikrogravitácie. Autori štúdie sa domnievajú, že baktéria nedokáže v rastline spustiť biochemickú reakciu, ktorá by viedla k uzatvoreniu prieduchov rastliny.  

Na Medzinárodnej vesmírnej stanici pracuje a žije naraz približne sedem ľudí. NASA priznáva, že hoci to nie je najtesnejšie miesto na svete, ľudia stále žijú v blízkosti a baktérie by mohli spôsobiť vážne problémy. Šalát a iná zelená zelenina je obľúbeným jedlom pre astronautov, no môže predstavovať riziko. Výskumníci tvrdia, že je dôležité skontrolovať, či je toto jedlo bezpečné ešte pred konzumáciou.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť