Výskumníci vytvorili molekulu, ktorá nám môže pomôcť s odolnými baktériami
Ľudia, Zdravie

Výskumníci vytvorili molekulu, ktorá má potenciál vyriešiť jeden z najzávažnejších problémov v medicíne, ktorý nám klope na dvere

Čoraz väčším problémom v medicíne je, že sa baktérie stávajú odolnejšími proti antibiotickej liečbe. Veľa ochorení alebo infekcií dnes liečime práve vďaka týmto liekom, no ak prestanú účinkovať, potom sa aj banálne ochorenie môže stať pre človeka smrteľným. 

Výskumníci z Maynooth University vo svojej novej práci predstavili molekulu, ktorá by nám mohla pomôcť bojovať proti odolným baktériám. Ako autori vysvetľujú, súčasné štatistiky naznačujú, že do roku 2050 sa stane väčšina bežných antibiotík neefektívna. Nájsť preto alternatívne spôsoby liečby je mimoriadne dôležité.  

Nová štúdia využíva takzvanú “supramolekulárnu chémiu”, vedný odbor, ktorý sa zameriava na skúmanie interakcií medzi molekulami. V rámci výskumu odhalili molekuly, ktoré dokážu efektívne zabiť baktérie, no pre ľudské bunky sú neškodné.  

“Viac ako 1,2-miliónov ľudí zomrelo v roku 2019 kvôli baktériám odolným voči antibiotickej liečbe. Odolné baktérie ročne zabijú viac ľudí, než HIV alebo malária,” tvrdia vedci.

Trójsky kôň pre odolné baktérie

Vedúcim výskumu je Luke Brennan. Ten tvrdí, že ich práca pokladá základné stavebné kamene pre ďalšie výskumy, ktoré by mohli pomôcť aj pri liečení ďalších závažných ochorení, napríklad rakoviny alebo cystickej fibrózy. V rámci práce vedci preskúmali ako sa nové molekuly viažu na anióny, negatívne nabité chemikálie. Tie považujeme v kontexte biochémie života za mimoriadne dôležité. Zároveň prvýkrát demonštrovali, že prívod soli, teda presnejšie iónov sodíka a chlóru, do bakérie môže spôsobiť radu biochemických reakcií, ktoré vedú k úmrtiu baktérie. Táto metóda dokáže efektívne zahubiť aj tie baktérie, ktoré sú momentálne odolné voči dostupným antibiotikám, napríklad určitý kmeň baktérie Staphylococcus aureus.  

Naša práca ukazuje akéhosi trójskeho koňa, ktorý spôsobí prívod soli do buniek, čo vedie k zlikvidovaniu aj odolných baktérií. Naša metóda funguje bez ohľadu na to, do akej miery je baktéria odolná,” vysvetľuje spoluautor štúdie, doktor Robert Elmes.  

Baktérie vynakladajú úsilie na udržanie stabilnej koncentrácie iónov vo vnútri bunkových membrán. Keď sa táto rovnováha naruší, spôsobí to v bunke chaos a táto bunka už nedokáže ďalej prežiť. Nové syntetické molekuly sa viažu na ióny chlóru, ktoré zabalia do tukového obalu. To im umožňuje ľahko sa rozpustiť vo vnútri membrány bunky. Syntetická molekula si so sebou prinesie ióny chlóru, čím narúša jemnú rovnováhu iónov vo vnútri baktérie.  

Autori štúdie dodávajú, že táto metóda by mohla vyriešiť vážny problém, ktorým je odolnosť baktérií voči antibiotickej liečbe. Čoraz dôležitejšou by sa mohla stať v nasledujúcich rokoch, kedy bude odolnosť baktérií rásť čoraz viac a viac. Momentálne autori nové molekuly vylaďujú, no upozorňujú, že keď sa stane odolnosť voči antibiotikám problémom, ktorý už nemožno ďalej ignorovať, potom by sme už mali mať pripravené funkčné riešenie.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť