bakteria titulka
Zdroj: Leigh Prather / shutterstock.com
Zdravie

Odolné baktérie sú čoraz vážnejší problém v zdravotníctve: Ako sa bránia proti antibiotikám?

Čoraz vážnejším problémom medicíny je odolnosť baktérií voči antibiotickej liečbe. Dnes prebieha niekoľko výskumov, ktoré sa snažia nájsť spôsob ako odolné baktérie zahubiť, no ako baktérie odolnosť získali?

Vedci z University of East Anglia tvrdia, že baktérie prispôsobia špeciálne „pumpy“ na to, aby vytlačili antibiotiká z ich buniek. Tieto poznatky by mohli v budúcnosti viesť k lepším metódam, ako odolné baktérie zahubiť. Problém je, že ak nepomáhajú antibiotiká, potom lekári strácajú schopnosť liečiť infekcie, ktoré by za normálnych okolností nepredstavovali žiaden problém. Pri najhorších prípadoch môže odolnosť voči antibiotickej liečbe viesť až k ohrozeniu života pacienta.

„Pokladáme za mimoriadne dôležité poznať detaily mechanizmov, pomocou ktorých si baktérie dokážu vyvinúť odolnosť voči antibiotickej liečbe. Veríme, že táto práca pomôže lepšie pochopiť, ako táto odolnosť vzniká a ponúkne vedcom informácie k vývoju liečiv, ktoré by dokázali zahubiť aj odolné baktérie,“ tvrdí profesor Mark Webber, jeden z autorov štúdie.

V širšom zmysle má odolnosť proti antibiotikám niekoľko rôznych foriem. V prvom rade sa baktérie dokážu vyhýbať liekom alebo ich deaktivovať. Ďalšou formou je to, že odolné baktérie nedovolia antibiotikám preniknúť do svojich buniek, alebo ich zo seba dostanú ešte skôr, než stihnú zaúčinkovať. Ako to prebieha sa stále vyšetruje.

Genetické mutácie

Autori novej štúdie zrekonštruovali vývoj odolnosti voči antibiotikám tak, že vystavili baktériu salmonely dvom rôznym antibiotikám. Salmonele dovolili rásť a rozmnožovať sa v dvoch odlišných stavoch, tak ako sa rozmnožujú v prirodzenom prostredí.

Stovky generácii baktérie boli vystavené antibiotikám. Ako v normálnom svete, aj tu pozorovali vedci prežitie tých najlepších. Darilo sa baktériám, ktoré sa dokázali s prítomnosťou antibiotík vysporiadať. Keď vedci našli „víťazov“ týchto simulovaných evolučných pretekov, následne sekvenovali genómy týchto baktérií. Zisťovali, ktoré gény prešli počas evolúcie zmenami.

Autori štúdie zistil, že zmenami prešli gény, ktoré regulujú molekulárnu pumpu salmonely. Tá slúži na vyplavovanie toxických látok z vnútra buniek. Objavili dve mutácie, ktoré uľahčovali pumpám zachytiť antibiotiká a následne ich vyplaviť von. Prekvapením bolo, že jedna z pozorovaných mutácií sa objavila aj v prírode. Našli ju v pacientoch ktorí sa liečili ešte v roku 2003, dobytku a jedle.

Objavy novej štúdie potvrdili, že pumpa je primárnym mechanizmom, prostredníctvom ktorého baktérie bojujú proti antibiotikám. Výskumníci pokladajú za dôležité poznať ako vznikajú odolné baktérie a predpovedať aké lieky na tieto druhy nebudú mať žiaden účinok. Vďaka týmto poznatkom by mohli lekári lepšie diagnostikovať svojich pacientov a ponúknuť im efektívnejšie metódy liečby. Štúdia vedcov simulovala prirodzené procesy, ktoré prebiehajú vo voľnej prírode, v ktorej sú baktérie neustále vystavované antibakteriálnym látkam v rôznych koncentráciách.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť

anitakuanitakuMangaFireMangaFireanixsflixtheflixeranitakutheflixeranitakulookmovielookmovielookmovieMangaFireMangaFiretheflixeranitakuanixtheflixertheflixerMangaFireMangaFireanitakuanitakuanitakutheflixersflixtheflixersflixMangaFirelookmovielookmoviehimovieshimoviesmoviestowatchfreemoviestowatchfreesoap2daysoap2dayMangaFireMangaFiretheflixertheflixersoaptodaysoaptodayhurawatchhurawatchwatchmovieswatchmovieswatchseriesfreewatchseriesfreefree anime, anime Synduality Noir Part 2, aniwave, anime Berserk (2016),