oblicky
Zdroj: RomarioIen / shutterstock.com
Ľudia, Zdravie

Pomôže umelá oblička pacientom viesť pohodlnejší život? Testy umelého orgánu prinášajú dobré výsledky

Pacienti, ktorým zlyhali obličky, sú odkázaní na celoživotnú dialýzu, alebo ak sa im podarí získať vhodného darcu, na užívanie ťažkých liekov na potlačenie imunitného systému, ktorý by inak orgán odmietol.  

Výskumníci z University of California, San Francisco však pracujú na novom spôsobe, ako pomôcť v prípade zlyhania obličiek. V rámci svojho výskumu sa im po prvýkrát podarilo dokázať, že obličkové bunky dokážu prežiť v implantovateľnom zariadení a dokážu napodobňovať niekoľko dôležitých funkcií orgánu. Toto zariadenie nazvali vedci bioreaktor a v najnovšom experimente dokázalo fungovať v tele živého prasaťa. Podobne ako kardiostimulátor, ani toto zariadenie nie je napádané imunitným systémom organizmu.  

Postupne chcú autori výskumu naplniť bioreaktor rôznymi typmi obličkových buniek, ktoré by dokázali zastávať celú radu funkcií orgánu. V poslednom kroku by k tomu pridali zariadenie schopné filtrovať odpad z krvi.  

“Umelá oblička by mohla liečbu ochorenia obličiek spraviť efektívnejšou, tolerovateľnejšou a pohodlnejšou,” tvrdí Shuvo Roy, jeden z autorov štúdie.  

Cieľom výskumu je nájsť spôsob ako vylepšiť dialýzu. Ľudia s poruchou obličiek sú na tento proces odkázaní, no dialýza je naozaj slabou náhradou funkčného orgánu. Množstvo ľudí túto procedúru podstupuje niekoľkokrát za týždeň a veľa z nich hľadá vhodného darcu obličky. Len na území Spojených štátov žije viac ako pol milióna ľudí s poruchou obličiek, no darcu dostane ročne len približne 20-tisíc z nich. V tomto smere by umelá oblička výrazne pomohla.

Pohodlnejšia liečba pacientov s nefunkčnými obličkami

Bioreaktor je implantovateľné zariadenie, ktoré vedci navrhli tak, aby sa napájalo priamo na cievy a žily. Tým sa umožní priechod živín a kyslíku. V podstate zariadenie funguje podobne ako by fungovala transplantovaná oblička. Silikónové membrány držia bunky vo vnútri bioreaktoru a chránia ich pred útokom imunitných buniek pacienta.  

V rámci nového výskumu výskumníci sledovali ako sa bioreaktoru a bunkám darí v tele živého pacienta, v tomto prípade prasaťa. Fungovanie umelého orgánu sledovali po dobu sedem dní po transplantácii a zariadeniu sa darilo dobre. V ďalšom kroku predĺžia sledovaciu dobu na jeden mesiac tak, ako si to vyžadujú pravidlá americkej Správy potravín a liečiv. Mesačné testy najprv prebehnú na zvieratách. V prípade úspechu bude tím pripravený prejsť na klinické testy na ľuďoch.  

Dôležité v tomto prípade bolo dokázať, že funkčný bioreaktor nepotrebuje ťažké lieky na potlačenie imunitného systému. To sa im v rámci najnovších experimentov podarilo. Hoci nová umelá oblička ešte nemala všetky plánované funkcie, úspech tohto experimentu umožňuje vedcom pokračovať ďalej. Ako sme už spomenuli, v ďalších krokoch vedci vytvoria zariadenie, ktoré dokáže imitovať všetky kritické funkcie orgánu. Následne sa posunú na testy na ľuďoch. Ak všetko bude fungovať tak ako má, potom by sme v budúcnosti mohli získať zariadenie, ktoré pomôže pacientom s nefunkčnými obličkami.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť