Aj drobné rozhodnutia nás vedia poriadne stresovať. Toto je trik na jednoduchší život
Ľudia

Prečo sa stresujeme nad banálnymi rozhodnutiami? Toto je trik k jednoduchšiemu životu, tvrdia výskumníci

Ráno sa zobudíme a už to začína. Dáme si na raňajky cereálie, alebo si spravíme volské oko? Zobudíme sa na budík, alebo si doprajeme ešte päť minút spánku. Dáme si do rannej kávy jednu alebo dve lyžičky cukru?  

Ani jeden z vyššie uvedených “problémov” nie je v skutočnosti problémom, no sú dni, kedy nám aj takéto otázky dajú zabrať. Ako vysvetľuje portál The Conversation, denne čelíme triviálnym otázkam a to, že sú ľudia ľuďmi znamená, že niekedy prehnane premýšľame aj nad nimi. Častokrát si však uvedomujeme, že vo veľkej schéme života je absolútne jedno či si ráno spravíme kávu alebo čaj, no aj tak sa cítime hlúpo, že takéto drobné rozhodnutia zvažujeme s tak veľkou váhou.  

Množstvo drobných rozhodnutí

Výskumníci však hovoria, že máme dôvod na takéto pocity a ak pochopíme prečo nás stresujú aj malé rozhodnutia, potom máme lepšiu šancu naučiť sa s nimi vysporiadať. Ako vysvetľujú experti, samotné rozhodnutia nie sú problém, no problémom je ich množstvo. Ešte pred cestou do práce musíme premýšľať nad tým, či si nepospíme dlhšie, čo si spravíme na raňajky, čo si so sebou vezmeme do práce, ako sa oblečieme či si dáme kávu alebo čaj, akú pesničku si pustíme na ráno a milión ďalších otázok spojených s našou rutinou.  

Porovnať a vybrať si lepšiu možnosť si vyžaduje mentálnu námahu. Vedci a filozofi dlho predpokladali, že ak máme na výber z viacerých možností, je to pre nás lepšie. Od roku 2000 sa však táto teória začína lámať. Viaže sa k tomu zaujímavý experiment, v ktorom mohli zákazníci ochutnať rôzne lekváry a jeden si kúpiť. Čím menej možností mali, tým skôr si nejaký kúpili. Až 30% zákazníkov si lekvár kúpilo, ak mali na výber zo šiestich príchutí. Len 3% si ho kúpili ak mali na výber z 24 príchutí. Záverom štúdie bolo, že množstvo možností môže dať ľuďom pocit úzkosti.  

“Ľudia si častokrát myslia, že nemajú dostatočné znalosti na to, aby svoje možnosti vedeli adekvátne zhodnotiť. Napríklad, ak máte životné ciele, neistota spojená s ich dosiahnutím, hlavne v oblasti toho ako pevne sa ich chcete držať, vám môže spôsobiť bolesť hlavy,” tvrdia vedci.

Nič nie je banálne

Zo začiatku sme síce hovorili o “triviálnych” rozhodnutiach, no v skutočnosti sú len málokedy triviálne. Povedzme, že rozmýšľate nad tým, akú pesničku si pustíte ráno, kým sa chystáte do práce. Tento výber má pre nás emocionálnu hodnotu. Ak rozmýšľame čo si obliecť na rande, pravdepodobne to nie je len o našom vkuse.  

Aj tak triviálne rozhodnutie ako káva vs. čaj má potenciál vyvolať v nás stres. Ak sa nakopí milión takýchto drobných, no pre nás podstatných rozhodnutí, potom môžeme byť zo všetkých volieb skutočne frustrovaný. Existujú dve stratégie rozhodovania, maximalizujúca a uspokojujúca. Niektorí ľudia hľadajú riešenie, ktoré prinesie čo najlepšie výsledky, alebo čo najviac niečoho. Inými slovami, čo najlepší výsledok vzhľadom na situáciu. “Uspokojovači” prestanú hneď ako nájdu riešenie, ktoré im vyhovuje. Používanie týchto stratégií závisí na povahe človeka.  

Samozrejme, že nehovoríme o naozaj podstatných rozhodnutiach, ktoré majú potenciál ovplyvniť celý náš život. Ak sa však chceme vysporiadať s frustrujúcimi triviálnymi rozhodnutiami, v tomto prípade platí že zvyk je železná košeľa. Ako vysvetľujú vedci, urobiť si z niečoho zvyk nám odoberie potrebu rozmýšľať. Znamená to, že urobiť si rannú rutinu nám môže pomôcť prestať sa stresovať nad tým, čo všetko treba ráno spraviť.  

Vytvoriť si rutinu môže znieť monotónne, no tým nám odpadá potreba premýšľať príliš často nad vecami, ktoré si ani nezaslúžia, aby sme z nich robili dilemu. Samozrejme, že táto rutina nemusí byť vytesaná v kameni. Ak máme ráno chuť na čaj, spravíme si namiesto kávy čaj. Zároveň nám pomôže znížiť počet rôznych možností. Rozhodnúť sa len medzi kávou a čajom znie oveľa jednoduchšie ako vybrať si či si dáme kávu, čaj, matchu, džús, citrónovú vodu, mlieko, šumivý vitamín…no veď to poznáte.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť