kostra pred hrob nalez
Zdroj: Pakpoom Phummee / shutterstock.com
História, Ľudia, Spoločnosť

Kedy si začali ľudia zdobiť telá? Tento trend má skutočne hlboké korene

Prstene, náramky, náhrdelníky, náušnice či piercingy. Veľa ľudí dnes nejakým spôsobom zdobí svoje telo šperkami, no kedy presne tento trend vznikol ostáva pre vedcov záhadou. Výskumníci z University of Witwatersrand však v štúdii priniesli viac dôkazov, ktoré nám hovoria, kedy sme sa začali skrášľovať rôznymi ozdobami. 

Výskumy v tomto smere neprišli k nijakým významným záverom, pretože stôp bolo spravidla veľmi málo. Výskumníci sa však pozreli na ulity, ktoré archeológovia našli pred 100 až 73 rokmi. Naši predkovia mohli tieto pôvabné ulity zbierať, niesť si ich domov a v niektorých prípadoch ich nosili na sebe ako ozdobu, tvrdia autori.  

Ulity vedci objavili v jaskyni Blombos, ktorá sa nachádza v južnej Afrike, no podobné artefakty sa našli aj na severe kontinentu. Tieto ulity datovali vedci pomocou rádiokarbónovej metódy 140 až 60-tisíc rokov do minulosti. Ulity mohli mať v sebe prirodzenú dierku, no mohli byť aj neperforované, naznačujú autori.  

Zaujímavé ulity zbierali počas strednej kamennej doby druhy Semicassis zeylanica, Conus tinianus a možno aj Conus algoensis. Po prinesení ulít domov do nich s najväčšou pravdepodobnosťou naši predkovia urobili dieru a nosili ich potom ako ornamenty. Vedci v tomto smere hovoria o takzvanej kulturalizácii ľudského tela. Hovoríme o tom, kedy náboženstvo, sociálne normy, kultúra či iné faktory viedli ku zmenám tela. Do kulturalizácie ľudského tela môžeme teda radiť rôzne tetovania, úpravy lebiek, voľbu oblečenia alebo aj nosenie rôznych ornamentov.

Aký bol význam prvých ornamentov? 

Ornamenty nosené na tele mohli mať rôzne významy. Mohli slúžiť na zobrazenie sociálnej vrstvy, viery, členstva v kmeni alebo skupine či na iné dôvody. Naši predkovia zároveň mohli ornamenty aj ďalej upravovať. Jednou vecou je navlečenie ulít na šnúrku, aby ich mohli nosiť naši predkovia na krku, no mohli ich aj potierať rôznymi farbami či ich inak upravovať.  

Niektorí vedci tvrdia, že schopnosť vytvoriť si takéto ornamenty ukazuje pokročilé kognitívne vnímanie. Iní vedci ale s týmto postojom nesúhlasia. Nositeľné osobné ornamenty nepovažujú za znak komplexného myslenia.  

Autori štúdie v práci dokazujú, že zdobenie našich tiel má hlboké korene. Predpokladá sa, že naši predkovia si začali ozdobovať telá rôznymi osobnými ornamentami už niekedy v strednej kamennej dobe. Či bol dôvod náboženský, kultúrny alebo osobný sa už s najväčšou pravdepodobnosťou nedozvieme. Štúdia však dokázala aj to, že aj predkovia v kamennej dobe vykazovali správania, ktoré môžeme pozorovať u nás aj dnes.  

Autori zároveň naznačujú, že nosenie rôznych ornamentov začalo jednoducho. Postupom sa z nich stávali komplexnejšie šperky a začali sa používať ako nástroje na komunikovanie určitej informácie, napríklad príslušnosť k určitému kmeňu. Toto správanie neskôr formovalo povahu našich spoločenstiev.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť