archeológovia našli dokonale zachovanú koženú topánku
História, Ľudia

Výskumníci našli 2-tisíc rokov starú koženú detskú topánku zo železnej doby. Len vďaka tomuto sa zachovala!

Nemecké banské múzeum Bochum už od roku 2001 vykonáva výskum banskej technológie v Dürrnbergu pri Halleine. Táto oblasť je známa pre ťažbu kamennej soli, ktorá prebiehala už v dobe železnej. V rámci novej štúdie ale výskumníci našli naozaj fascinujúci objav. Našli detskú topánku, ktorá má viac ako 2-tisíc rokov.  

V tomto prípade slúžila soľ ako konzervačný materiál, vďaka ktorému sa dokázali zachovať aj organické zvyšky, ktoré sa bežne nezachovajú. Počas tohtoročnej archeologickej kampane výskumníci v jednom z tunelov objavili koženú detskú topánku. Tá zodpovedá dnešnej veľkosti topánok 30.  

“Dürrnberg nám už desaťročia poskytuje cenné nálezy, ktoré nám pomáhajú preskúmať jedny z najskorších baníckych aktivít. Stav nájdenej topánky je vynikajúci,” tvrdí vedúci výskumného oddelenia, doktor Thomas Stoellner.  

Ako sme už spomenuli, organické materiály sa postupom času rozkladajú. Nájsť preto textil, exkrementy alebo v tomto prípade koženú topánku, je mimoriadne vzácny objav. Okrem samotnej topánky sa zachoval aj zvyšok ľanového šnurovania. Detská topánka naznačuje, že kedysi dávno, počas doby železnej, mohli v bani existovať aj deti. Topánku vyrobili približne v druhom storočí pred Kristom. 

Pohľad do železnej doby

Okrem topánky našli neďaleko aj ďalšie šnurovanie a kus kožušiny. Predpokladá sa, že tieto mohli patriť kožušinovej kapucni. Výskumníci vo vykopávkach budú pokračovať aj naďalej. Cieľom výskumu je preskúmať celú oblasť a získať tým čo najkomplexnejší pohľad na prácu baníkov a ich život v dobe železnej. Popri tom ale budú vedci zisťovať aj celkovú rozlohu baní v tejto oblasti.  

Objav koženej topánky vedcom ponúka možnosť študovať oblasti života, ktoré zatiaľ máme len málo zdokumentované. Železná doba začala po konci bronzovej. Jej názov, ako aj názvy iných dôb, zaviedol dánsky múzejník Christian Jürgensen Thomsen, na základe zachovalých archeologických nálezov. Zbrane alebo nástroje sa v tejto dobe vyrábali primárne zo železa.  

Naši predkovia sa obliekajú už naozaj dlhú dobu. Predpokladá sa, že sa chránili pred chladným počasím pomocou kožušiny medveďov najmenej 300-tisíc rokov. S týmto odhadom prišli vedci z University of Tübingen po analýze kostí z archeologického naleziska Schöningen. Medvede, vrátane vyhynutého druhu jaskynného medveďa, ktorého ostatky objavili, potrebujú dobrú izoláciu počas zimného spánku. Výskum naznačuje, že pred približne 300-tisíc rokmi naši predkovia žijúci v severnej Európe, využívali teplý kožuch jaskynných medveďov na to, aby prežili zimu. 

Na archeologickom nálezisku Schöningen sa našli aj jedny z najstarších oštepov. To naznačuje, že naši predkovia mohli loviť aj medvede. Ak chceli získať kožuch tohto zvieraťa, museli ho stiahnuť z kože krátko po smrti. Ak by tak neurobili, srsť by opadala a koža sa stala bezcennou. 

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť