kamenne nastroje predkov
Zdroj: Gorodenkoff / shutterstock.com
História, Ľudia

Dva obrie kamenné nástroje z poslednej ľadovej doby zarážajú archeológov: Na čo mohli slúžiť?

Archeológovia z University College London počas vykopávok v anglickom grófstve Kent objavili niekoľko prehistorických artefaktov datujúcich sa hlboko do poslednej ľadovej doby. Dokopy našli 800 artefaktov starých viac ako 300-tisíc rokov. Artefakty vedci objavili v sedimentoch, ktoré vyplnili prastarý riečny kanál.

Medzi objavmi vedci našli dva obrovské kamenné pazúriky, ktoré opísali ako obrie sekery. Hoci ich účel zatiaľ nie je presne známy, výskumníci predpokladajú, že tento nástroj slúžil na spracovanie ulovených zvierat. Najväčšie z kamenných „sekier“ sa stále vyznačujú svojim špecifickým tvarom, teda širšou základňou na jednej strane a špicom na druhej.

„Kamenné nástroje označujeme ako obrie ak ich dĺžka presiahne 22 centimetrov. V rámci nového výskumu sa nám podarilo nájsť dva nástroje spadajúce do tejto kategórie, pričom najväčší má na dĺžku 29,5 cm. Ide o jeden z najdlhších nástrojov objavených na území Británie,“ tvrdí archeologička Letty Ingrey.

Na čo slúžili obrie nástroje

Ako archeológovia vysvetľujú, nástroje sú príliš veľké na to, aby ich naši predkovia mohli pohodlne držať a používať. Výskumníci preto naznačujú, že nejde o nástroje bežne používané v praxi. Namiesto toho mohli plniť symbolickú funkciu, napríklad pri rituáloch ako demonštrácia sily a schopností. Archeológovia zatiaľ nemajú jasnú predstavu prečo naši predkovia vyrábali tak veľké nástroje, alebo aký druh človeka tieto nástroje vyrábal. Nálezisko však môže ponúknuť ďalšie stopy, ktoré nás priblížia k odpovedi.

Predpokladá sa, že nálezisko vzniklo v dobe, kedy sa začali objavovať Neandertálci, spolu s inými kultúrami. Vedci tvrdia, že v období pred 300-tisíc rokmi bola táto oblasť zalesnená s mnohými riekami. Obývali ju jelene, kone a menej známe cicavce, ktoré už dávno vymreli.

„Toto nálezisko nám dáva jedinečnú príležitosť študovať ako sa celé prostredia počas ľadovej doby vyvíjali. V ďalších výskumoch sa pokúsime zistiť prečo bolo toto nálezisko tak dôležité pre našich predkov a ako vyrábali svoje nástroje, vrátane tých obrích. Dúfame, že sa nám podarí zistiť ako im tieto nástroje pomáhali prispôsobiť sa prostrediu počas ľadovej doby.

Okrem toho na mieste našli ostatky rímskeho cintorína, ktorý najmenej štvrť milióna rokov po aktivite predkov počas ľadovej doby. Predpokladá sa že tento cintorín bol súčasťou rímskej vily, ktorá ležala 850 metrov na juh od náleziska. Archeológovia objavili ostatky 25 ľudí, pričom 13 z nich bolo spopolnených. Spolu s ostatkami našli archeológovia v hroboch osobné veci, napríklad náramky, ale aj keramiku či zvieracie kosti. Predpokladá sa, že tieto artefakty mohli mať úlohu pri pohrebných rituáloch.

Nálezisko v grófstve Kent, presnejšie v okrese Medway, je mimoriadne fascinujúcim a dôležitým objavom. Archeológovia aj naďalej pokračujú vo výskume a veria, že sa im podarí zistiť viac informácií nielen o našich predkov z ľadovej doby, ale aj o Rímskej ríši.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť