Čo je to hypnóza?
Ľudia

Čo hypnóza skutočne dokáže a čo už nie? Štúdia vyvracia mýty o tejto populárnej praktike

S hypnózou sa stretávame hlavne na televíznych obrazovkách, kde ju praktikujú kúzelníci, alebo iné médiá a slúži na podmanenie si mysle náchylného človeka. Hypnóza je reálna a bežne sa využíva v praxi, hoci funguje inak ako to vidíme vo filmoch alebo seriáloch.

Ide o pomerne komplikovaný fenomén a dokonca aj niektorí odborníci šíria nie úplne pravdivé veci o tom čo hypnóza vlastne je a čo všetko dokáže. Výskumníci z Binghamton University a State University of New York, experti na hypnózu, nedávno publikovali štúdiu, ktorej cieľom je vyvrátiť čo najviac mýtov o tejto praktike a ponúknuť lepšiu predstavu o tom čo hypnóza dokáže a na čo je už prikrátka.

Človek stráca kontrolu nad tým čo robí

V popkultúre sa častokrát stretávame s tým, že hypnotizovaný človek upadá do tranzu a slepo nasleduje príkazy človeka, ktorý hypnózu vykonal. Pravdou ale je, že hypnotizovaní ľudia nikdy nestratia kontrolu nad svojimi rozhodnutiami, práve naopak. V mnohých prípadoch sa stáva, že sa ľudia bránia a dokonca môžu spraviť aj pravý opak, teda vzdorovať pokynom hypnotizujúceho. Pocit kontroly pacienta sa odvíja podľa toho aké očakávania od celého procesu majú.

Hypnóza je špeciálny stav

Ako sme už vyššie naznačili, v televízii sa hypnóza často spája s tranzom alebo špeciálnym stavom vedomia. V tomto stave nemá obeť obranné mechanizmy a upadá do „vedomého bezvedomia. Zaujímavosťou, ktorú v televízii neuvidíte, je to, že človek môže vstúpiť do hypnózy a reagovať na podnety hypnotizujúceho takmer hocikedy, napríklad aj keď cvičia na bicykli.

Experti tvrdia, že aj ľudia najcitlivejší na hypnózu ostávajú počas tohto procesu plne pri vedomí a uvedomujú si svoje okolie. V pravom slova zmysle je hypnóza skôr súbor procedúr, ktoré prostredníctvom verbálnych sugescií upravujú vnímanie človeka.

Človek sa buď dá hypnotizovať alebo nie

Ďalším populárnym mýtom je to, že človek je buď náchylný na hypnózu, alebo naňho vôbec nefunguje. Je pravda, že ľudia na tento proces môžu reagovať inak. Prejavuje sa to tak, že na niektoré vnemy zareagujú, zatiaľ čo na iné nie. Tak či onak, odborníci tvrdia, že väčšina z nás sa hypnotizovať dá a teda môžu si pomocou tohto procesu dať pomôcť.

Hypnóza nám pomôže vybaviť si detailné spomienky z dávnej minulosti

Opäť ďalší tróp, ktorý sa objavuje hlavne v krimi médiách. Mnohí z nás veria, že sa pomocou hypnózy dokážu vrátiť napríklad do detstva a prežiť veľmi živé spomienky, ktoré doteraz potláčali. Výskumy naznačujú, že toto nie je pravda. Niektorí sa dali hypnotizovať napríklad do 10. storočia a na konci rozprávali o dobe, v ktorej sa ocitli. Výskumníci preverili tvrdenia hypnotizovaných ľudí s historickými faktami a takmer vždy boli nesprávne.

Čo sa však stalo je to, že pri hypnóze si ľudia vybavili svoje očakávania a fantázie ohľadom určitej historickej doby a ich úlohy v nej. Z výskumu vyšlo, že hypnóza nefunguje ako magický stroj času, ktorý nám dovolí navštíviť dobu, v ktorej sme nemali šancu existovať.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť