Dokážeme počuť ticho?
Ľudia

Dokážu ľudia „počuť“ ticho? Presvedčte sa pomocou tejto zvukovej ilúzie

Ako by ste definovali ticho? Je to niečo, čo by ste dokázali počuť? Hoci sa názory vedcov a filozofov na tieto otázky značne líšia, výskumníci z Johns Hopkins University vo svojej novej práci dokázali, že aj ticho je niečo, čo dokážeme vnímať.

V rámci štúdie vytvorili zaujímavú zvukovú ilúziu, na základe ktorej dokázali ako momenty ticha dokážu rozhodiť naše vnímanie času. Hlavnou ideou štúdie bolo dokázať že človek vie počuť viac ako bežné zvuky.

„Keď sa rozprávame o sluchu, väčšina z nás má na mysli počúvanie bežných zvukov. Ticho ale nemožno považovať za zvuk, ale za absenciu zvuku. Naša práca prekvapivo naznačuje, že aj ticho je niečo, čo môžeme počuť,“ tvrdí vedúci štúdie Rui Zhe Goh.

Výskumníci vzali najznámejšie zvukové ilúzie a prerobili ich tak, aby pôvodný zvuk nahradilo ticho. Napríklad pri jednej z ilúzií bol trik v tom, že vďaka ilúzii sa určitý zvuk zdal dlhší než v skutočnosti bol. Ilúzia fungovala aj s tichom, teda ticho sa zdalo byť dlhšie než v skutočnosti bolo. Všetky „nemé“ ilúzie mali na človeka rovnaký efekt ako zvukové verzie. To naznačuje, že ticho „počujeme“ rovnako ako obyčajný zvuk.

„Filozofi sa už roky hádali či ticho je niečo, čo vieme vnímať, no vedecké štúdie sa do tejto otázky nepúšťali, tvrdí spoluautor štúdie, Chaz Firestone.

Zvukové ilúzie sú vytvorené na oklamanie nášho sluchového zmyslu, rovnako ako sú optické ilúzie vytvorené na oklamanie nášho vizuálneho zmyslu. Autori štúdie navrhli experiment, do ktorého sa prihlásilo tisíc dobrovoľníkov. Použili pritom známu zvukovú ilúziu, pri ktorej sa jedno pípnutie zdá dlhšie ako dve kratšie pípnutia, hoci sú obe sekvencie rovnako dlhé.

Ľudia počujú aj ticho

Namiesto pípnutí však vedci dosadili ticho. Aj tu sa potvrdilo, že jeden moment ticha dobrovoľníci vnímali dlhší než dva kratšie momenty ticha. V tomto momente dobrovoľníci počúvali rôzne zvuky, napríklad ruch v plnej reštaurácii, ruch na trhu alebo vlakovej stanici. V určitý moment všetky zvuky zastali a vytvorili krátky moment ticha.

Autori štúdie vysvetľujú, že cieľom tohto experimentu nebolo zistiť či ľudí oklamú ilúzie. Zistili, že ľudia boli oklamaní ilúziami, o ktorých sa predpokladalo že fungujú na základe počuteľných zvukov.

„Z veľmi širokého uhla pohľadu môžeme povedať, že človek počúva dva typy vecí, zvuky a ticho. Ilúzie ktoré sme považovali za jedinečné vzhľadom na to ako spracúvame zvukové vnemy fungujú aj pri absencii zvuku. Znamená to, že ticho „počujeme“ rovnako ako zvuky,“ vysvetľuje spoluautor štúdie, Ian Phillips.

Výskumníci vo svojej práci budú pokračovať ďalej. Cieľom ich štúdie je zistiť do akej miery ľudia ticho počujú. Ďalšou zaujímavou otázkou je napríklad to, či počujeme ticho aj keď mu nepredchádza zvuk.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť