globalne oteplovanie a teplota
Zdroj: leolintang / shutterstock.com
Ľudia, Zdravie, Zem

Globálnym otepľovaním bude trpieť aj náš mozog: Táto skupina ľudí je na tom najhoršie

Množstvo moderných štúdií upozorňuje na to, že globálne otepľovanie nám už trieska na dvere a so sebou si nesie celý zástup rôznych problémov. Vieme, že ak sa nám nepodarí klimatické zmeny potlačiť, pocíti to nielen spoločnosť ako taká ale aj naše zdravie.  

Výskumníci z University of College London zistili, že globálne otepľovanie môže zvýšiť riziko mozgových porúch. Autori štúdie vysvetľujú, že ľudia trpiaci ochoreniami ako napríklad Alzheimerova choroba, meningitída, skleróza multiplex, eplilepsia alebo aj migrénami môžu dôsledkami zvyšujúcich sa teplôt trpieť viac.  

“Objavili sme jasné dôkazy, ktoré ukazujú na vplyv podnebia na niektoré mozgové poruchy, predovšetkým infekcie nervovej sústavy a mŕtvice. Klimatické variácie a extrémne teploty, nízke aj vysoké, majú vplyv na priebeh ochorení mozgu,” tvrdí vedúci štúdie, profesor Sanjay Sisodiya.  

Mimoriadne dôležité sú teploty počas noci. Vysoké teploty počas noci totiž majú potenciál narušiť náš spánok a zlý spánok sa spája so zhoršením niekoľkých mozgových ochorení. Autori štúdie zistili, že v oblastiach s nárazovými horúčavami alebo vysokými teplotami, pozorujeme viac prípadov mŕtvic. Tie viedli k postihnutiu alebo úmrtiu ľudí. 

Vyššie teploty môžu spôsobiť problémy aj ľuďom trpiacim demenciou. Vysvetľujú, že títo pacienti majú zníženú schopnosť rozpoznať riziká alebo vyhľadávať pomoc v prípade rizikových situácií. Medzi ne radia nielen vlny horúčav, ale aj častejšie záplavy či lesné požiare.  

“Toto znížené vedomie o možných rizikách môže viesť k tomu, že pacienti trpiaci formou demencie zabudnú počas horúcich dní piť viac tekutín alebo neprispôsobia svoje oblečenie počasiu,” vysvetľuje Sisodiya. 

Zhoršenie mozgových ochorení

Klimatické zmeny zároveň znamenajú, že väčšie množstvo globálnej populácie je vystavenej zhoršujúcim sa environmentálnym faktorom. V rámci štúdie autori pracovali s dátami z predchádzajúcich výskumov. Tu však podotýkajú, že situácia môže byť vážnejšia, než predchádzajúce štúdie tvrdili, pretože v dobe ich vzniku neboli podmienky dostatočne zlé na to, aby mali potenciál ovplyvniť mozog.  

Autori tohto výskumu zároveň upozorňujú na to, že nemáme dostatok výskumov, ktoré by sa pozerali na to, ako by mohlo globálne otepľovanie ovplyvniť náš mozog a vývoj rôznych mozgových ochorení v budúcnosti.  

Autori štúdie zároveň vysvetľujú, že výskumy v tomto obore musia byť dynamické a čo najlepšie sa adaptovať na meniace sa podmienky. Globálne otepľovanie má potenciál zmeniť spôsob akým funguje celá spoločnosť. Výskumníci vysvetľujú, že máme ešte čas vyhnúť sa najhoršiemu scenáru. Svet však potrebuje konať rázne a čo najefektívnejšie.  

Podľa výskumov OSN sa klimatický rozpad už začal. Ak sa ale k problému postavíme zodpovedne, stále máme šancu celú situáciu zvrátiť. Úspešným zápasom s globálnym otepľovaním totiž vieme spustiť aj reťazovú reakciu pozitívnych zmien, ktoré nám pomôžu prekonať tento problém. 

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť