co jedli predkovia ludi v dobe bronzovej
Zdroj: Gorodenkoff / shutterstock.com
História, Ľudia, Spoločnosť

Staroveké kovové kotlíky nám odhaľujú podrobnosti o tom, čo ľudia jedli v dobe bronzovej. Dali by ste to do úst?

Archeológovia sa už dlhé roky pokúšajú vyvodiť závery o tom, ako boli starodávne nástroje používané ľuďmi, ktorí ich vytvorili, na základe písomných záznamov a náznakov z kontextu. No pokiaľ ide o stravovacie zvyklosti, museli robiť hlavne predpoklady o tom, čo konzumovali a ako to pripravovali. Tieto predpoklady neboli ale vždy presné. Nová štúdia zverejnená v časopise iScience 18. augusta sa zaoberá analýzou proteínových zvyškov zo starodávnych kovových kotlov a odhalila, že obyvatelia Kaukazu konzumovali počas obdobia Maykopskej kultúry (3700–2900 pred Kr.) jelene, ovce, kozy či kravy.

Shevan Wilkin zo Švajčiarskej univerzity v Zürichu hovorí: „Je to naozaj vzrušujúce získať predstavu o tom, čo ľudia pripravovali v týchto kotloch tak dávno. Toto je prvý dôkaz, ktorý máme o zachovaných bielkovinách z hostiny – je to veľký kotol. Očividne pripravovali veľké jedlá, nie len pre jednotlivé rodiny.“

Kľúčom k odhaleniu, čo konzumovali, boli starodávne keramické kotlíky

Vedci už dávno vedeli, že tuky zachované v starodávnych keramických nádobách a bielkoviny z dentálneho kameňa – tvrdých mineralizovaných zubných povlakov – obsahujú stopy bielkovín, ktoré starodávni ľudia konzumovali počas svojich životov. Táto štúdia teraz kombinuje analýzu bielkovín s archeológiou, aby preskúmala konkrétne detaily o potrave, ktorú si varili v týchto špecifických nádobách. Mnoho kovových zliatin má antimikrobiálne vlastnosti, čo je dôvod, prečo sú bielkoviny tak dobre zachované na kotloch. Mikróby v pôde, ktoré by normálne rozkladali bielkoviny na povrchoch ako keramika a kameň, sú na kovových zliatinách udržiavané na uzde.

„Už sme zistili, že ľudia v tom čase pravdepodobne pili polievku z piva, ale nevedeli sme, čo bolo súčasťou hlavného menu,“ hovorí Viktor Trifonov z Inštitútu pre históriu materiálnej kultúry.

Vedci zozbierali osem vzoriek zvyškov zo sedem kotlov, ktoré boli objavené na pohrebných miestach v regióne Kaukazu. Tento región sa nachádza medzi Kaspickým a Čiernym morom, rozkladajúc sa od juhozápadného Ruska až po Turecko a zahŕňajúc súčasné krajiny Gruzínsko, Azerbajdžan a Arménsko. Vedcom sa podarilo získať bielkoviny z krvi, svalového tkaniva a mlieka. Jeden z týchto proteínov, proteín tepelného šoku beta-1 (známy aj ako HSPB1 (Heat Shock Protein Beta-1)), naznačuje, že kotlíky sa používali na varenie tkanív z jeleňa alebo hovädzieho dobytka (ako sú napríklad kravy, jaky alebo vodné byvoly). Vedci zároveň odhalili aj bielkoviny z mlieka, čo naznačuje, že kotly sa rovnako používali na prípravu mliečnych výrobkov.

Rádiokarbónové datovanie umožnilo vedcom presne určiť, že kotly mohli byť použité medzi 3520 až 3350 pred Kr. To znamená, že tieto nádoby sú viac ako 3 000 rokov staršie ako akékoľvek doteraz analyzované nádoby.

„Išlo o malú vzorku sadzí z povrchu kotla,“ hovorí Trifonov. „Maykopské bronzové kotly zo 4. tisícročia pred Kr. sú vzácny a drahocenný artefakt, symbol dedičstva patriaci miestnej elitu.“

Kotle boli cenným majetkom. Symbolizovali bohatstvo

Aj keď na kotloch sú viditeľné stopy opotrebovania z používania, ukazujú tiež známky rozsiahlej opravy. To naznačuje, že boli cenné a vyžadovali si veľkú zručnosť pri výrobe, zároveň zohrávali dôležitú úlohu ako symboly bohatstva alebo spoločenskej pozície – možno trochu podobne ako hrnce od značiek Le Creuset alebo Mauviel dnes.

Výskum tu ale nekončí. Vedci by ďalej radi skúmali podobnosti a rozdiely vo zvyškoch z širšieho spektra typov nádob.

„Chceli by sme lepšie pochopiť, čo ľudia v tomto starodávnom stepi robili a ako sa líšila príprava jedla od regiónu k regiónu a v priebehu času,“ hovorí Wilkin. „Keďže kuchyňa je takou dôležitou súčasťou kultúry, štúdie ako táto nám môžu pomôcť aj lepšie pochopiť kultúrne spojenia medzi rôznymi regiónmi.“, dopĺňa Trifonov.

Metódy použité v tejto štúdii ukázali, že  tento nový prístup ponúka veľký potenciál do budúcnosti pri tomto type výskumu.

„Ak sú bielkoviny zachované na týchto nádobách, je veľká šanca, že sa zachovali aj na širokej škále iných prehistorických kovových artefaktov,“ hovorí Wilkin. „Stále máme veľa čo sa učiť, ale toto otvára pole v skutočne dramatickom spôsobe.“

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť