Vedci ukazujú jednoduchý trik, ktorý pomáha odhaliť klamára
Ľudia

Takto jednoducho môžete odhaliť klamára: Výskumníci ukazujú trik, ktorý pomôže aj v bežnom živote

Spoznať lož môže byť niekedy náročné aj pre skúsených vyšetrovateľov, no výskumníci z University of Portsmouth predstavujú jednoduchý trik, ktorý by mohol pomôcť odhaliť klamárov a dopátrať sa k pravde.

Veľa predchádzajúcich výskumov dokázalo, že klamanie si vyžaduje viac kognitívnej energie ako hovorenie pravdy. V praxi to znamená, že vyšetrovateľ môže tento fakt využiť vo svoj prospech a podozrivému dať počas výsluchu robiť niečo iné. Táto sekundárna úloha pomôže rozoznať, či niekto klame alebo nie. Ako výskumníci vysvetľujú vo svojej štúdii, extra energia, ktorú museli klamári vynaložiť na túto úlohu komplikovala ich schopnosť udržať v hlave presvedčivú lož.

Zároveň však nemôže ísť o hocijakú úlohu. V prípade experimentu museli dobrovoľníci držať na pamäti sedemmiestne registračné číslo automobilu. Efektívnou metódou proti lži sa táto otázka ukázala byť len v prípade, ak vypočúvajúci dobrovoľníkovi zdôraznil dôležitosť tejto úlohy.

„Za posledných 15 rokov sme dokázali, že klamárov môžeme odhaliť tak, že ich prekabátime. Ukázali sme, že klamárov môžeme odhaliť tak, že ich pozornosť rozdelíme medzi formulovanie výpovede a nejakú ďalšiu úlohu,“ vysvetľuje profesor Aldert Vrij, ktorý navrhol tento experiment.

Predchádzajúce štúdie dokázali, že pravda a lož môže znieť takmer na nerozoznanie, hlavne ak majú klamári dostatok priestoru na to, aby premysleli čo povedia. Ak tento čas nemajú, potom sa klamstvá rozpadajú a už neznejú tak presvedčivo ako pravdivý príbeh. Toto sa potvrdilo aj novým experimentom. Ako vysvetľujú vedci, klamstvá zneli menej reálne, ak sa museli klamár sústrediť popri výpovedi na ďalšiu úlohu. Musí mať však pocit, že táto úloha je dôležitá.

Mozog klamára treba zamestnať

Do experimentu sa zapojilo 164 dobrovoľníkov, ktorí najprv rozprávali o rôznych spoločenských témach. Následne ich rozdelili do dvoch skupín a opäť sa ich pýtali na témy, ktoré u nich rezonovali najviac. Jedna skupina hovorila o svojich pocitoch pravdivo, druhá musela klamať.

Následne im vedci povedali, aby popri ďalšom rozhovore nezabudli sedemmiestne registračné číslo automobilu. Ak by ho počas rozhovoru zabudli, vedci by ich „potrestali“ tak, že by museli svoju výpoveď celú napísať. Následne sa na rozhovor pripravovali a vedci im povedali, že musia pôsobiť čo najpresvedčivejšie. Tých, ktorí zvládli úlohu najlepšie, vedci mali zaradiť do hlasovania o cenu.

Ako sme už písali, ak si mali klamári zapamätať popri rozhovore registračné číslo, ich výpovede zneli menej presvedčivo a neboli až také jasné.

„Z našich výsledkov vyplýva, že predstavenie ďalšej úlohy pri rozhovore môže pomôcť odhaliť klamárov. Zároveň však upozorňujeme, že takúto úlohu musí vypočúvajúci predstaviť opatrne. Funguje to len v prípade, ak je táto úloha predstavená ako dôležitá. Cieľom je, aby ju klamár neignoroval,“ tvrdí Vrij.

Ak by sa vyšetrovateľom nepodarilo vyvolať pocit dôležitosti, potom by táto sekundárna úloha nefungovala ako spôsob odhalenia klamstva.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť