predkovia a ohen kedy sme ho ovladli
Zdroj: Esteban De Armas / shutterstock.com
História, Ľudia

Naši predkovia v Európe ovládli oheň skôr než sa predpokladalo: Vedeli spolu s ním používať aj rôzne nástroje?

Ovládnutie ohňa dnes považujeme za jeden z najdôležitejších míľnikov v evolučnej histórií človeka. Nový výskum vedcov z Heriot-Watt University naznačuje, že sa naši predkovia naučili kontrolovať oheň približne 50-tisíc rokov skôr, ako sa predpokladalo.

Ako píšu autori v práci, výskum natrafil na stopy, ktoré naznačovali používanie ohňa našimi európskymi predkami už pred 250-tisíc rokmi. Pomocou ohňa si varili, ohrievali svoje obydlia, no dokázali ho použiť aj na obranu. Staršie výskumy predpokladali, že takúto kontrolu nad ohňom naši predkovia v Európe získali najskôr pred 200-tisíc rokmi.

Autori štúdie v rámci svojej práce použili forenzné metódy analýzy chemických látok, presnejšie molekúl ktoré sa spájajú s nedokonalým horením. Touto metódou sa im podarilo nájsť stopy po ohni na archeologickom nálezisku Valdocarros II, ktoré sa nachádza neďaleko španielskeho Madridu.

„Podarilo a nám nájsť definitívne dôkazy, ktoré naznačujú že naši predkovia na tomto nálezisku pálili veci. Stopy po požiari sú organizované do vzorca. To nám hovorí, že nešlo len o požiar, no naši predkovia dokázali vytvorený oheň kontrolovať. Rozloženie ohňa nám prezrádza, že oheň obkolesoval niečo, pričom naše najlepšie odhady sú, že mohlo ísť o spaciu oblasť, ekvivalent obývačky či kuchyne alebo dokonca ohradu pre zvieratá,“ vysvetľuje doktor Clayton Magill, vedúci štúdie

Kontrola ohňa a používanie nástrojov

Ďalšie stopy naznačovali, že si naši predkovia vyberali špecifický druh dreva, na základe priaznivých vlastností ako napríklad horenie bez dymu alebo vyšších teplôt počas samotného horenia. Autori konštatujú, že ide o mimoriadne významný objav. Človek ako druh sa charakterizuje niekoľkými míľnikmi, napríklad prechodom na vzpriamenú chôdzu a naučením sa používania ohňa. Schopnosť uvariť si jedlo pomohla dodať živiny nášmu rastúcemu mozgu a ten nás doviedol až ku civilizácii, ktorú máme dnes. Nový výskum priniesol nevyvrátiteľné dôkazy toho, že človek ovládol oheň o 50-tisíc rokov skôr ako sa predpokladalo.

Chemická analýza je spoľahlivejšou metódou než výskum ostatkov v prehistorických krboch alebo ohniskách. Tieto ostatky mohli byť za dlhé geologické obdobia pozmenené prostredím. Výskum vedcov ešte nekončí. V ďalšej fáze sa lepšie pozrú na skaly, ktoré našli okolo ohniska. Cieľom ďalších výskumov bude pochopiť, či naši predkovia tieto skaly využívali nejakým špecifickým spôsobom, napríklad na krájanie mäsa alebo drvenie rozličných rastlín.

„Vyberanie si vhodných nástrojov na prácu a ich používanie by malo kráčať ruku v ruke s používaním ohňa, aspoň teoreticky. V ďalších fázach výskumu sa pokúsime zistiť, či to tak aj naozaj bolo,“ tvrdí Magill.

Výskumníkom sa podarilo z archeologického náleziska Valdocarros II odniesť mimoriadne vzácne vzorky. Tie poslúžili nielen k tomuto výskumu, no vedcom pomôžu aj v budúcnosti. Nový výskum sa zameriava na predkov, ktorí žili na území dnešnej Európy. Globálne sa za najstarší dôkaz o používaní kontrolovaného ohňa považuje nález z východnej Afriky. Ten sa datuje až 1,5-miliónov rokov do minulosti.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť