globalne oteplovanie (2)
Zdroj: Romolo Tavani / Shutterstock.com
Ľudia, Spoločnosť, Zem

Rekordné horúčavy v lete 2022 spôsobili v Európe desaťtisíce úmrtí. Ak nič nespravíme, obete budú pribúdať, hovoria vedci

V roku 2022 sme si prešli najhorúcejším letom, aké bolo v Európe zaznamenané. Určite ste postrehli, že počas minulého roka sa objavila séria rekordných horúčav, súch a lesných požiarov. Európsky štatistický úrad Eurostat už vtedy hlásil vyššiu úmrtnosť, no až donedávna nebolo jasne dané, do akej miery sa najteplejšie leto v histórii Európy odzrkadlilo na ľudských životoch.

Výskumníci z Barcelonskej univerzity nedávno publikovali analýzu, podľa ktorej medzi 30. májom a 4. septembrom minulého roka umrelo 61,6-tisíc ľudí vplyvom extrémnych horúčav. Počas minulého roka boli teploty vyššie ako priemer počas každého týždňa letného obdobia. Najväčšie teploty zaznamenali od polovice júla do polovice augusta.

Počas obdobia od 11. júla až do 14. augusta si teploty podľa štúdie vyžiadali 38 881 životov. Počas 18. až 24. júla si celá Európa prešla intenzívnym obdobím horúčav, čo malo podľa vedcov za následok dokopy 11 637 úmrtí. Najpostihnutejšími krajinami bolo Taliansko s 18-tisíc úmrtiami, Španielsko s 11 324 obeťami a na treťom mieste skončilo Nemecko s 8 173 úmrtiami. Priemerne v celej Európe teplotám podľahlo 114 ľudí na milión obyvateľov.

Čo sa týka samotného nárastu teplôt, najteplejšie leto zažilo Francúzsko s teplotami o 2,43 °C vyššími než priemer v rozmedzí rokov 1991-2020. Nasledovalo Švajčiarsko (pozn. redakcie: 2,3 °C vyššie ako priemer) a ako tretie skončilo Taliansko (pozn. redakcie: 2,28 °C vyššie ako priemer).

Výskumníci v rámci štúdie zohľadnili aj pohlavie a vek. Tvrdia, že vyššie teploty postihli najmä ženy vo vyššom veku. Predpokladá sa, že 4 822 ľudí zomrelo vo veku nižšom ako 65. 9 226 úmrtí boli ľudia vo veku od 65 do 79 rokov. 36 848 úmrtí boli ľudia vo vyššom veku ako 79 rokov. Ženy mali o 63% vyššiu šancu podľahnúť horúčavám ako muži.

Poučenie z minulosti

Doteraz najvyššia úmrtnosť počas leta bola zaznamenaná v roku 2003, kedy teplotám podľahlo viac ako 70-tisíc ľudí.

„Leto 2003 považujeme za výnimočne vzácnu udalosť, dokonca aj keď zoberieme do úvahy otepľovanie pozorované dovtedy. Táto udalosť ukázala že Európa nebola pripravená na stav núdze, ktorý vznikol nezvyčajne vysokými teplotami. Zároveň sme ale mohli pozorovať, že nasledujúce roky sa situácia zlepšila,“ tvrdí Joan Ballester Claramunt, jedna z autorov štúdie.

Čo sa však týka horúčav v minulom roku, tie nemožno považovať za výnimočné. Áno, rok 2022 bol najteplejším v histórii Európy, no vývoj situácie sa dal krásne predpovedať z predchádzajúcich rokov. Mnohé krajiny mali už vopred pripravené plány v prípade núdze. Autori štúdie ale tvrdia, že otepľovanie ktoré sme mali šancu pozorovať posledných desať rokov volá po prehodnotení a posilnení plánov v prípade extrémnych letných horúčav.

Odhady naznačujú, že ak sa na intenzívnejšie horúčavy dostatočne nepripravíme, do roku 2030 každý rok umrie vplyvom vysokých teplôt viac ako 68-tisíc ľudí. Do roku 2040 sa toto číslo zvýši na viac ako 94-tisíc.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť