mozog ako pracuje a pocita.jpg
Zdroj: Triff / shutterstock.com
Ľudia

Prečo nám veľké čísla robia problém? Experiment nahliadol do fungovania ľudského mozgu

Výskumníci z University of Bonn prišli so zaujímavou teóriou, ktorá tvrdí, že nervové bunky dokážu zachytiť menší počet vecí lepšie, ako keď je vecí viac.  

Svoju teóriu demonštrovali aj na príklade. Ak máme na stole dve, tri alebo štyri jablká, takmer okamžite vieme, koľko ich je. Ak však na stole leží päť a viac jabĺk, trvá nám oveľa dlhšie, než prídeme s odpoveďou. Človek má tiež vyššiu tendenciu uhádnuť nesprávne, hlavne ak je na stole ovocia viac. Tento fenomén platí pri celom spektre rôznych vecí.  

Niekto nám môže ukázať skupinovú fotku a opýta sa nás, koľko ľudí sa na fotografií nachádza. Ak si máme tipnúť, väčšinou je náš odhad blízko, no nie je správny. Vedci si všimli, že existuje pozorovateľný rozdiel v tom, ako človek vníma počet vecí. Ako sme už naznačili vyššie, pri menšom počte, spravidla do štyroch, vieme odpoveď rýchlo. Od päť vyššie sa však mení spôsob akým veci počítame. Na odpoveď potrebujeme viac a viac času, pričom odpoveď má čoraz vyššiu pravdepodobnosť nesprávnosti.  

Niektorí vedci špekulovali, že mozog má dve odlišné metódy na spracovanie počtu. Jedna je presná a platí pri malom počte vecí, pričom druhá je skôr odhad a začína fungovať, keď je tých vecí viac. S touto teóriou ale veľa vedcov nesúhlasilo. Mozog mohol totiž fungovať rovnako v oboch prípadoch, no pri menšom počte bola pravdepodobnosť omylu tak malá, že prakticky nehrala žiadnu úlohu.  

Náš mozog vníma veľké a malé čísla inak

V novej štúdii sa vedcom podarilo preukázať, že náš mozog naozaj funguje inak, ak sa pozeráme na väčší počet vecí. V tomto smere zistili, že mozog má nervové bunky zodpovedné za každé číslo. Ak sa pozeráme na dve veci, aktivujú sa špecifické neuróny. Ak sú prvky štyri, zapoja sa zas iné prvky. Neuróny sa zároveň aktivujú aj keď je medzi číslami len malý rozdiel.  

“Neurón pre sedem prvkov sa aktivuje aj keď je ich šesť alebo osem, no o niečo slabšie. Rovnaký neurón sa aktivuje aj pri piatich alebo deviatich prvkoch, no ešte slabšie,” tvrdí jeden z vedúcich štúdie, profesor Andreas Nieder.  

Tento efekt demonštrovali autori štúdie prostredníctvom experimentov na opiciach. Zároveň ukázali, že rovnaký proces máme aj my, no objavuje sa pri vyšších číslach. Zaujímavým je spôsob, ako sa mozog vysporiada s menším počtom. Ak máme tri veci, náš mozog zabráni aktivácii neurónov pre dve a štyri veci. To znižuje riziko nesprávnej aktivácie neurónov. Mechanizmus ale prestáva platiť od päťky vyššie. Preto existuje vyššie riziko, že sa pomýlime.  

Tieto mechanizmy potvrdili aj ďalším experimentom, počas ktorého vložili 17 dobrovoľníkom do mozgu jemné mikroelektródy. Títo pacienti mali naplánovanú operáciu na liečbu epilepsie. Pomocou týchto elektród merali signály mozgu pri reakcii na určité stimuly, v tomto prípade počet vecí na obraze. Dobrovoľníkom sa na obrazovke ukázal zvyšujúci sa počet bodiek na krátku chvíľu. Dobrovoľníci museli následne povedať, či videli párny alebo nepárny počet bodiek. Až do štyroch vedeli poskytnúť rýchlu a presnú odpoveď. Od piatich bodiek vyššie sa zvyšoval čas na odpoveď, ako aj pravdepodobnosť omylu.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť