mozog sken mozgu
Zdroj: Semnic / shutterstock.com
Ľudia, Zdravie

Stopa v krvi pacienta odhalí sklerózu multiplex, tvrdia vedci: Zachytiť sa dá roky pred tým, ako nastúpia prvé symptómy

Vedci z University of California, San Francisco v práci objavili niečo, čo by mohlo pomôcť urýchliť liečbu pacientov trpiacich sklerózou multiplex. Odhalili látku v krvi, ktorá naznačovala vývoj tohto ochorenia.  

Výskumníci vysvetľujú, že v jednom z desiatich prípadov sklerózy multiplex sa objavuje špecifická sada protilátok proti vlastným proteínom. Tieto protilátky sa objavia roky predtým, než začnú prvé symptómy choroby. Viažu sa ako na ľudské bunky, tak aj na bežné patogény, čo by mohlo vysvetliť útoky imunitného systému na mozog a miechu, čo je jeden z hlavných symptómov sklerózy multiplex.  

Táto forma sklerózy môže viesť k vážnej strate motorických funkcií. Nové metódy liečby ale dokážu spomaliť jej progres a ponechať pacientovi schopnosť chodiť. Hoci sa vedcom podarilo objaviť špecifické protilátky spojené so sklerózou multiplex, tieto látky zatiaľ nemožno odhaliť bežným krvným testom.  

“V posledných dekádach sa oblasť výskumu a liečby sklerózy multiplex presunula ku skoršej a agresívnejšej forme liečby. Vyšetrenie, ktoré by odhalilo sklerózu tak skoro môže dať pacientom nádej na lepší život,” vysvetľuje jeden z autorov štúdie, Michael Wilson.  

Skleróza multiplex postihuje globálne veľké množstvo ľudí. Medzi jej príznaky patrí dezorientovanosť, únava alebo kŕče. Ide o bežné symptómy, ktoré sa môžu spájať s rôznymi inými ochoreniami. Na diagnostikovanie sklerózy multiplex sa vyžaduje starostlivá analýza MRI snímok. Autori štúdie sa však domnievali, že keď sa skleróza multiplex prejavuje aj imunitnými útokmi, potom by mohli v krvi nájsť stopy konkrétnych protilátok.  

Univerzálny spôsob diagnózy

Výskumníci začali pátrať po týchto protilátkach v krvi, ktorú poskytlo ministerstvo obrany Spojených štátov. To prechováva vzorky krvi, ktoré získali od príslušníkov armády, keď sa do armády hlásia. Vedci získali aj krvné vzorky 250 pacientov po diagnóze sklerózy multiplex. Zároveň sa pozreli na krv 250 zdravých veteránov.  

Na výskum použili vedci len tisícinu mililitra krvi. Autori predpokladali, že s nástupom sklerózy multiplex odhalia výrazné zvýšenie množstva protilátok. Tu si všimli, že 10% pacientov so sklerózou multiplex malo množstvo protilátok celé roky pred diagnostikovaním ochorenia. Roky pred diagnózou sklerózy malo týchto 10% pacientov aj iné stopy poukazujúce na imunitnú “vojnu” v mozgu.  

Vedci si všimli zvýšené hodnoty proteínu Nfl, ktorý sa uvoľňuje rozpadaním sa neurónov. Autori štúdie predpokladali, že v týchto prípadoch si imunitný systém pomýli priateľské proteíny za nejaký vírus, čo vedie ku skleróze multiplex.  

Čo sa ochorenia týka, autori priznali, že okolo sklerózy multiplex existuje ešte veľa nejasností. Vedci chcú v ďalších štúdiách zistiť, čo vedie k imunitným útokom v prípade niektorých pacientov a ako sa choroba vyvíja v 90% zvyšných prípadov.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť