pitie alkoholu
Zdroj: TheVisualsYouNeed / shutterstock.com
Ľudia, Zdravie

Výskumníci otestovali „zázračnú“ látku, ktorá pomáha liečiť alkoholizmus: Zatiaľ ale nechápu ako

Alkoholizmus sa radí k jedným z globálne najzávažnejších problémov ľudstva. Hoci existujú terapie, ktoré pomáhajú ľuďom vysporiadať sa so závislosťou na alkohole, liečba nie je jednoduchým procesom a stále existuje riziko, že sa človek k alkoholizmu vráti.  

Ako teda efektívne túto chorobu liečiť? Výskumníci z inštitútu SCRIPPS v novej štúdii ukázali, že zlúčenina LY2444296, ktorá blokuje kappa opioidový receptor, môže v prípade závislosti na alkohole pomôcť obmedziť jeho konzumáciu. V štúdii pracovali so zvieracím modelom. Autori štúdie veria, že by mohlo ísť o novú efektívnu metódu liečby alkoholizmu. Spomínaný receptor hrá úlohu v prípade množstva duševných porúch, mimo iné aj úzkosti a depresie. Zároveň je ale dôležitý aj v prípadoch alkoholizmu.  

“Idea našej štúdie je, že ak nájdeme spôsob ako cieliť a zablokovať kappa opioidový receptor, môžeme zabrániť alkoholizmu,” vysvetľuje Rémi Martin-Fardon, jeden z autorov štúdie.  

Kappa opioidový receptor má na starosti mozgové obvody, ktoré riadia celý rad neurologických procesov. Majú na starosti emócie, systém bolesti a odmeny a aj závislosti. Túto sústavu negatívne ovplyvňuje okamžitá ale aj chronická konzumácia alkoholu.  

LY2444296 je zlúčenina, ktorá sa podáva ústne a autori štúdie chceli zistiť, či by mohla pomôcť znížiť konzumáciu alkoholu. V práci skúmali potkany, ktoré si vytvorili závislosť na alkohole. Cieľom štúdie bolo redukovať abstinenčné symptómy, čo by mohlo viesť k obmedzeniu príjmu alkoholu. Výskumníci dali potkanom nízku dávku 3 miligramy na kilogram po 8 hodinách abstinencie, kedy príznaky typicky začínajú.  

Nový liek pomáha znížiť konzumáciu alkoholu

Autori štúdie si všimli, že po podaní lieku sa abstinenčné príznaky a konzumácia alkoholu výrazne znížili. Tu sa zároveň ukázalo, že zlúčenina LY2444296 je neškodná. Nemala totiž žiadny pozitívny ani negatívny dopad na potkany bez závislosti na alkohole. Zároveň nečakali, že táto látka zabráni abstinenčným príznakom už po 8 hodinách abstinencie. Predchádzajúce štúdie skúmajúce zlúčeniny, ktoré cielili na kappa opioidový receptor, nenašli žiadne dôkazy o tom, že by tieto zlúčeniny potláčali abstinenčné príznaky.  

Vedci zatiaľ nevedia povedať prečo LY2444296 funguje. Experimenty ale dokázali, že ak sa táto látka užije ešte pred začiatkom symptómov, tie sa zmiernia a tým pádom alkoholik pije menej.  

“Veľa alkoholikov pije preto, aby sa dostali z abstinenčných príznakov. Tie sa častokrát spájajú s fyzickou bolesťou, ktorú môže častokrát vyliečiť len ďalší pohárik. Ak sa ale alkoholik dokáže abstinenčným príznakom vyhnúť, bude sa cítiť lepšie a môže piť menej,” tvrdí Martin-Fardon.  

V nasledujúcich krokoch chcú autori štúdie zistiť, či táto látka pomáha aj pri blokovaní stresu a iných faktorov, ktoré môžu u alkoholikov odštartovať novú etapu pitia.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť