E-cigarety môžu výrazne zvyšovať riziko srdcovej zástavy
Zdroj: AI, Vosveteit.sk
Ľudia, Zdravie

E-cigarety zvyšujú riziko srdcovej zástavy, tvrdí nová štúdia

Elektrické cigarety a takzvané vapy sú v spoločnosti rozšírenou alternatívou pre tradičné cigarety. Mnohí lekári ich dokonca odporúčajú ako dočasnú náhradu, ak chceme prestať s fajčením. Okolo týchto produktov zatiaľ existuje veľa nejasností.  

Niektorí odborníci tvrdia, že elektronické cigarety sú zdravšou náhradou tradičných cigariet, hoci by sme nemali hovoriť o tom, že sú úplne bezpečnou. Iní zas tvrdia, že elektronické cigarety môžu predstavovať závažnejšie riziko pre naše zdravie. Realita je taká, že zatiaľ neexistujú relevantné dáta, ktoré by nám mohli viac povedať o škodlivosti elektrických cigariet z dlhodobého hľadiska tak, ako nám to vedia povedať dáta zozbierané o cigaretách.  

Výskumníci z American College of Cardiology ale prinášajú jednu z najväčších a najprospektívnejších štúdií v tomto odbore. Výsledky naznačujú, že užívatelia e-cigariet majú výrazne vyššie riziko na vývoj zástavy srdca ako ľudia, ktorí tieto výrobky nikdy nepoužívali. Srdcová zástava nastáva, keď sa srdce stáva príliš slabým alebo príliš pevným na to, aby pumpovalo krv tak efektívne ako by malo.  

E-cigarety sú rad produktov, ktorý zahŕňa nielen tradičné elektronické cigarety, ale aj vaporizéry, mody, e-cigary, e-fajky alebo iné podobné produkty. Tie všetky do tela dostávajú nikotín vo forme aerosolu, teda bez spaľovania.  

“Čoraz viac štúdií odhaľuje škodlivý dopad e-cigariet na zdravie človeka. Začíname si myslieť, že tieto produkty nie sú až tak bezpečné, ako sa spočiatku predpokladalo. V našej štúdii dokazujeme, že rozdiely medzi fajčiarmi e-cigariet a ľuďmi, ktorí sa e-cigariet nedotkli sú naozaj výrazné,” vysvetľuje Yakubu Bene-Alhasan, vedúci novej štúdie.

E-cigarety nemusia byť najlepšou voľbou

Pre potreby výskumu autori štúdie analyzovali a porovnali užívanie e-cigariet s rizikom srdcovej zástavy v prípade viac ako 175-tisíc dobrovoľníkov. Ich priemerný vek bol 52 rokov a 60,5% vzorky tvorili ženy. Zo vzorky až 3 242 dobrovoľníkov prešlo zástavou srdca do obdobia 45 mesiacov. Autori vysvetľujú, že na základe týchto dát majú fajčiari e-cigariet až 19% vyššie riziko na vývoj zástavy srdca, v porovnaní s ľuďmi, ktorí e-cigarety nefajčili.  

Štúdia brala do úvahy aj iné faktory, ktoré môžu ovplyvniť riziko zástavy srdca. Medzi ne patrí užívanie rôznych iných látok, vrátane alkoholu a tabakových produktov. Zároveň sa ukázalo, že vek pohlavie alebo či fajčili iné tabakové produkty nehralo úlohu vo vzťahu medzi e-cigaretami a rizikom zástavy srdca.  

Nové zistenia súhlasia s výskumami na zvieratách. Aj v rámci nich vedci zistili, že užívanie e-cigariet môže viesť ku zmenám v srdci, ktoré sa spájajú so srdcovou zástavou. Podľa autorov štúdie by sa e-cigarety nemali používať ani ako nástroj na oslobodenie sa od tradičných cigariet. Mnohí ľudia totiž ostávajú pri e-cigaretách dlho potom, ako nimi nahradia tradičné tabakové cigarety.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť