Prečo začíname fajčiť ako mladí?
Ľudia, Zdravie

Chcete prestať fajčiť, no neviete ako? Výskumníci navrhujú pomôcku, ktorú by ste nečakali

Fajčenie globálne prispieva k najvyššiemu počtu prípadov chorôb a úmrtí. Podľa štatistík cigarety pripravia ročne o život viac ako sedem miliónov ľudí.  

Mnohí fajčiari chcú s týmto zlozvykom prestať, no nevedia ako. Ak seknú s cigaretami zo dňa na deň, nutkania sa stávajú neodolateľnými a skôr, či neskôr, po cigarete opäť siahnu. Niektorí hľadajú alternatívu vo forme nikotínových náplastí alebo žuvačiek, no zistia, že tieto metódy im vôbec nepomáhajú.  

Výskumníci z University of Massachusetts, Amherst, vo svojej novej štúdii zistili, že existuje efektívna metóda ako sa zbaviť závislosti na fajčení a ide o metódu, ktorú by ste možno nečakali. Autori výskumu navrhujú, aby fajčiari, ktorí chcú s týmto zlozvykom prestať, siahli po elektronických cigaretách.  

E-cigarety, alebo takzvané “vapy”, sú zariadenia, ktoré umožňujú človeku inhalovať paru obsahujúcu nikotín a typicky aj nejakú príchuť, namiesto cigaretového dymu. Fajčením tradičných cigariet dostáva fajčiar do seba množstvo rozličných chemikálií, ktoré spôsobujú celú radu rôznych ochorení. 

“V rukách máme dôkazy, ktoré jasne naznačujú, že hoci elektronické cigarety nie sú úplne bezpečnou náhradou, sú výrazne menej škodlivé ako bežné cigarety. Ľudia, ktorí mali v minulosti problém prestať fajčiť, to nakoniec zvládli s pomocou elektronických cigariet,” tvrdí Jamie Hartmann-Boyce, autorka štúdie.

Elektronické cigarety môžu nefajčiarom pomôcť

Analýzy ukázali, že na každých 100 ľudí, ktorí chcú prestať s fajčením, sa to úplne podarí až 10 ľuďom s pomocou elektronickej cigarety. Ak ľudia používajú tradičné nikotínové náhrady, ako napríklad náplaste alebo žuvačky, zo 100 ľudí sa to podarí len šiestim. Bez nikotínových náhrad seknú s fajčením úplne len štyria ľudia zo 100.  

Nová štúdia by mohla pomôcť k vytvoreniu nových stratégií, ktoré by pomohli fajčiarom skoncovať s týmto smrteľným zlozvykom. Zároveň by mohli odborníci fajčiarom ponúknuť efektívnejšie pomôcky. Autori štúdie zároveň zdôrazňujú, že ak niekto nefajčí vôbec, nemal by po elektronických cigaretách siahať. Ako sme už spomenuli, e-cigarety nie sú bez rizika, no zároveň by mohli pomôcť “zlepšiť” zdravotný stav dlhoročných fajčiarov.  

“Nie všetko je buď úplne škodlivé alebo úplne prospešné. Niektoré veci môžu mať iný vplyv na iné populácie. Náš výskum dokázal že elektronické cigarety by mohli na jednu stranu pomôcť fajčiarom, no na druhú by sa im nefajčiari stále mali vyhýbať,” vysvetľuje Harmann-Boyce.  

Tento problém prirovnáva vedkyňa k pacientom závislým na opiátoch. Pacientovi závislom napríklad na heroíne môžu lekári predpísať metadón, aby zmiernili abstinenčné príznaky, ktoré sa spájajú s užívaním tejto ťažkej drogy. Ak ale niekto závislý na heroíne nie je, lekár nemá žiadnu potrebu mu tento opiát predpisovať.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť