elektronická cigareta v kombinácii s alkoholom škodí dôležitej bariére
Ľudia, Zdravie

Elektronická cigareta v kombinácií s alkoholom nerobí dobrotu: Škodí mimoriadne dôležitej telesnej bariére, naznačuje výskum!

Elektronické cigarety, alebo takzvané vapy, lákajú mnohých ako bezpečnejšia alternatíva k cigaretám. Tieto produkty môžu lákať aj mladistvých kvôli širokému výberu rôznych príchutí. 

Výskumy však dokázali, že používanie elektronických cigariet sa spája s vyššou konzumáciou alkoholu alebo iných látok. Ako na telo pôsobí používanie e-cigariet s inými substanciami ostávalo doteraz nepreskúmané. Výskumníci z Temple University v rámci novej štúdii preskúmali, aký dopad na ľudské telo má kombinácia užívania elektronickej cigarety a pitia alkoholu, obzvlášť na hematoencefalickú bariéru.  

Hematoencefalická bariéra, inak aj krvno-mozgová bariéra, je druh hranice, ktorá filtruje rôzne látky a rozhoduje, ktorá môže preniknúť do citlivých tkanív centrálnej nervovej sústavy.  

“Klinické štúdie naznačujú, že používanie e-cigariet negatívne ovplyvňuje mikrocievky v mozgu a v krvi zvyšuje hladinu zápalových faktorov. V rámci našej práce plánujeme lepšie pochopiť a identifikovať faktory a mechanizmy, ktoré tieto deje ovplyvňujú a ako by mohli ovplyvniť fungovanie mozgu,”, tvrdí doktor Yuri Persidsky, jeden z autorov štúdie.  

Hematoencefalická bariéra je za normálnych okolností mimoriadne selektívna. V praxi to znamená, že len niektoré molekuly môžu vstúpiť do centrálnej nervovej sústavy. Mnoho iných molekúl tam má vstup zakázaný. Môže sa však poškodiť, alebo môže zle fungovať. V tomto prípade prísna kontrola slabne. Bežne bariéra drží na uzde napríklad imunitné bunky, zápalové proteíny a toxíny. Ak sa jej činnosť naruší, tieto rizikové faktory majú do mimoriadne citlivej časti voľný vstup.  

Je elektronická cigareta naozaj bezpečnejšou voľbou?

Predchádzajúce štúdie dokázali, že samotná e-cigareta má potenciál narušiť funkciu hematoencefalickej bariéry. V rámci týchto výskumov dokázali, že zvieratá vystavené pare z e-cigariet mali znížené faktory podporujúce neurónovú funkciu. Zároveň objavili nárast faktorov, ktoré majú potenciál spomaliť funkciu mitochondrie vyrábajúcej energiu pre bunku.  

Výskumníci v práci stále pokračujú, no predbežné výsledky naznačujú, že kombinované používanie e-cigariet a konzumácie alkoholu vedie k ešte výraznejšej mitochondriálnej dysfunkcii a kognitívnemu úpadku. Zároveň dúfajú, že v ďalších výskumoch sa im podarí nájsť biologické markery, ktoré by dovolili lekárom zhodnotiť závažnosť poškodenia hematoencefalickej bariéry v prípade pacientov, ktorí dlhodobo používali e-cigarety a konzumovali popri nich alkohol.  

Čo sa elektronických cigariet alebo vapiek týka, mnohí to považujú za zdravšiu alternatívu k tabakovým cigaretám. Lekári len veľmi neradi priznávajú, že to tak môže byť. V tomto smere nehovoria, že sú e-cigarety zdravé, no že tradičné cigarety sú tak škodlivé, že v tomto prípade človek volí menšie zlo. Zároveň ale pripomínajú, že o dlhodobých účinkoch elektronických cigariet na ľudský organizmus sa toho stále veľa nevie.  

Výskum autorov stále prebieha a ponúka nám dôležitý pohľad na možné zdravotné dôsledky užívania e-cigariet, hlavne ak ich spojíme s konzumáciou alkoholu.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť