Mikroplasty môžu v atmosfére tvoriť oblaky, potom pršať na zem
Zdravie, Zem

Globálnemu „plastovému dažďu“ sa už asi nevyhneme: Mikroplasty môžu v atmosfére vytvoriť oblaky a potom pršať na Zem

Mikroplasty sú drobné čiastočky plastu, ktoré nie sú väčšie ako 5 milimetrov a považujú sa za jeden z najväčších zdrojov znečistenia v prírode. Dnes už ich nájdeme vo vode, v pôde a dokonca aj v ľudskom tele, ako niektoré relatívne nové štúdie dokázali.  

Mikroplasty typicky vznikajú rozkladaním sa väčšieho plastového odpadu. Keď sa dostanú do prírody, človek alebo iné živočíchy ich môžu následne vdýchnuť alebo skonzumovať. Ako informujú vedci z Waseda University, v oceánoch Zeme skončí približne 10-miliónov ton mikroplastov. Keď sa drobné čiastočky dostanú do oceánov, môžu sa dostať aj do Zemskej atmosféry. Keď už preniknú aj do našich oblakov, potom môžu znečistiť takmer všetko čo konzumujeme a pijeme skrz “plastový dážď. 

Práve to bolo zámerom novej štúdie. Väčšina výskumov sa zameriava na mikroplasty v kontexte znečistenia vodných tokov. Autori štúdie sa však pozreli na to, ako môžu mikroplasty ovplyvniť formovanie oblakov a aké môžu predstavovať riziko v tejto forme.  

“Mikroplasty vo voľnej troposfére sú transportované a prispievajú ku globálnemu znečisteniu. Ak sa problém znečistenia vzduchu plastmi nebude aktívne riešiť, klimatické zmeny a rôzne ekologické riziká sa môžu stať realitou. Tieto riziká majú potenciál spôsobiť nezvrátiteľné a vážne poškodenie prostredia,” vysvetľuje Hiroshi Okochi, vedúci štúdie.

Mikroplasty v oblakoch

Výskumníci skúmali závažnosť mikroplastov v atmosfére tak, že z niekoľkých vrcholov hôr odobrali vzorky vody, ktorá sa kondenzovala z oblakov. V tejto vode identifikovali 9 odlišných typov polymérov a jeden typ gumy. Najviac odhaleného polypropylénu malo karbonylové alebo hydroxylové skupiny. Autori štúdie zároveň upozorňujú na to, že vo vode z oblakov vedci našli množstvo hydrofilných polymérov, teda polymérov ktoré priťahujú vodu.  

Znamená to, že mikroplasty v ovzduší môžu prispieť k formácii nových oblakov a v najhoršom možnom prípade aj ovplyvniť celkové podnebie Zeme. Vzdušné mikroplasty sa akumulujú prevažne v polárnych oblastiach planéty. To môže vyústiť do zmien v ekologickej rovnováhe Zeme a eventuálne aj k vážnej strate biodiverzity. V tomto prípade ale vedci nechcú vyvádzať jasné závery. Na definitívny rozsudok sa vyžadujú ešte ďalšie výskumy.  

“Mikroplasty vo vzduchu sa vo vyšších častiach atmosféry rozkladajú rýchlejšie ako na povrchu planéty, kvôli intenzívnejšiemu ultrafialovému žiareniu. Tento proces pridáva rozličné skleníkové plyny do atmosféry, čím ešte viac prispieva ku globálnemu otepľovaniu,” tvrdí Okochi.  

Mikroplasty predstavujú čoraz vážnejší problém pre našu spoločnosť. Mnohé vedecké práce sa pokúšajú nájsť spôsob, ako nás tohto problému efektívne zbaviť. Jednou z prác je aj štúdia výskumníka menom Orlando Rojas, ktorý našiel so svojimi kolegami spôsob, ako by sme mohli odstrániť mikroplasty z vody, ktorú pijeme. Sám však povedal, že udržať mikroplasty mimo vodných zdrojov je obrovská výzva.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť