PTSD syndrom a jedlo_titulka
Zdroj: Microgen / shutterstock.com, New Africa / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk
Ľudia, Zdravie

Strava môže zmierniť symptómy PTSD: Čo by sa malo jesť a čomu sa odporúča vyhnúť?

Náš črevný mikrobióm má výrazný dopad na naše zdravie. Výskumy ukázali, že črevný mikrobióm môže ovplyvniť náš vývoj a dokonca aj emócie. V rámci novej štúdie výskumníci z Birgham and Women’s Hospital zisťovali, či môže črevný mikrobióm ovplyvniť aj závažnejšie veci, napríklad posttraumatickú stresovú poruchu.  

Posttraumatická stresová porucha vzniká u ľudí, ktorí si prešli desivými životnými udalosťami. Najčastejšie sa spája s vojakmi, no PTSD môže vzniknúť aj v prípade, ak si človek prežil vážne zranenie, o vlások unikol smrti alebo bol svedkom surového násilia. Autori novej štúdie v práci preskúmali, či existuje vzťah medzi PTSD, stravovaním a črevným mikrobiómom. Všimli si, že ľudia dodržiavajúci takzvanú stredomorskú diétu vykazovali menšie symptómy PTSD. 

“Naša práca objavila mimoriadne zaujímavý vzťah medzi našim mikrobiómom a mozgom. Posttraumatickú stresovú poruchu môže ovplyvniť veľa faktorov, mimo iné aj stravovanie. Potrebujeme ale ďalšie výskumy, než budeme môcť definitívne potvrdiť prepojenie črevného mikrobiómu a PTSD,” tvrdí jeden z autorov štúdie, Yang-Yu Liu.  

PTSD síce postihuje jedinca, no ovplyvňuje celú rodinu alebo blízke okolie pacienta. Okrem toho majú ľudia trpiaci PTSD vyššiu šancu vývoja chronických chorôb, napríklad cukrovky, mŕtvice, srdcovocievnych ochorení a autoimunitných ochorení.  

Stravovanie môže ovplyvniť PTSD

V rámci štúdie vedci zozbierali dáta od 191 dobrovoľníkov, ktorí boli medzičasom zapojení do iných štúdií venujúcich sa PTSD. Dobrovoľníkov rozdelili do troch skupín. Prvou boli ľudia, ktorí pravdepodobne trpeli PTSD. Druhou boli ľudia čo si prešli traumou no PTSD nemali a poslednou ľudia, ktorí si žiadnou traumatickou skúsenosťou neprešli. Výskumníci zozbierali vzorky stolice na začiatku štúdie a po šiestich mesiacoch. Tieto vzorky vedci zozbierali aby potvrdili stabilitu mikrobiómu pacientov.  

Následne hľadali prepojenia medzi črevným mikrobiómom a ďalšími faktormi, napríklad BMI indexom, vekom, symptómami PTSD a stravovaním. V ďalšom kroku vedci skúmali, ako môže stravovanie ovplyvňovať symptómy posttraumatickej stresovej poruchy. Všimli si, že ak dobrovoľníci dodržiavali takzvanú stredomorskú diétu vykazovali miernejšie PTSD symptómy. Obzvlášť si všimli, že konzumácia červeného a spracovaného mäsa mala zosiľňujúci účinok na PTSD symptómy. Naopak konzumácia rastlinných jedál PTSD príznaky zmierňovala.  

Stredomorská diéta, alebo stredomorské stravovanie, je jedálniček inšpirovaný tradičnými jedlami pre južné Španielsko, južné Taliansko a Krétu. Vyznačuje sa konzumáciou ovocia, zeleniny, rýb, mliečnych produktov a mäsa. Stredomorská diéta sa však pokúša vyhnúť červenému alebo spracovanému mäsu.  

Autori štúdie naznačujú, že stredomorská strava by mohla pomôcť zmierniť symptómy posttraumatickej stresovej poruchy. Nehovoria to s absolútnou istotou, ako sme spomenuli, potrebné sú ďalšie výskumy, ktoré by to potvrdili, alebo vyvrátili. Táto štúdia ale ukázala, že môže existovať prepojenie medzi stravou, črevným mikrobiómom a posttraumatickou stresovou poruchou.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť