Psychedelicke latky a depresia
Zdroj: Fotos593 / shutterstock.com a Room27 / shutterstock.com, úprava Vosveteit.sk
Ľudia, Zdravie

Psychedelické látky môžu pomôcť liečiť vážne duševné problémy: Veteránom s PTSD experimentálna liečba pomohla tam, kde tradičné metódy zlyhali

Členovia špeciálnych jednotiek a príslušníci armády celkovo, majú obrovské riziko vývoj posttraumatickej stresovej poruchy, alebo PTSD, obzvlášť ak sú povolaní do aktívnej bojovej zóny. Psychológovia po celom svete hľadajú spôsoby, ako túto poruchu liečiť a výskumníci z Ohio State University možno objavili netradičný spôsob, ako to dosiahnuť.  

V rámci novej štúdie vyskúšali liečbu pomocou psychedelík na dobrovoľníkoch, ktorí patrili k armádnym veteránom a trpeli PTSD. Nová metóda liečby pozostávala z kombinácie ibogaínu a 5-MeO-DMT, psychedelickej látky, ktorú vylučuje ropucha coloradská. Autori popisujú, že táto kombinácia pomohla liečiť pacientov s PTSD a zároveň pomohla zlepšiť poruchy v kognitívnom vnímaní, ktoré mohlo spôsobiť zranenie hlavy.  

Autori štúdie vysvetľujú, že mnohí veteráni špeciálnych jednotiek hľadajú pomoc pri riešení komplexných psychiatrických problémov, pričom častokrát nereagujú na tradičné terapie.  

“Veteráni špeciálnych jednotiek sú samostatnou skupinou, ktorá sa líši od normálnych veteránov a civilov. Títo ľudia sú počas svojej služby vystavovaní opakovaným traumatickým udalostiam, ktoré sú bohužiaľ rutinnou súčasťou ich zamestnania. Tieto udalosti sa postupne hromadia, čo so sebou prináša celú radu výziev. Častokrát si títo veteráni prešli aj traumatickým zranením mozgu, čo môže ľudí urobiť náchylnejšími na duševné problémy,” tvrdí vedúci štúdie, Alan Davis.  

Výskumníci skúsili psychedelické látky ako novú metódu liečby, pričom výskum v tomto smere priniesol jedno obrovské prekvapenie. Nová metóda pomohla zlepšiť kognitívne funkcie, ktoré narušilo predchádzajúce zranenie mozgu. S tým autori štúdie nerátali a otvárajú sa tým dvere do úplne novej oblasti výskumov.  

Psychedeliká môžu pomôcť liečiť PTSD

Príslušníci špeciálnych jednotiek často vyhľadávali pomoc v celej rade rôznych problémov, od problémov s pamäťou, depresie, úzkosti, PTSD, problémy so spánkom, hnevom a únavou. Až 86% veteránov priznalo zranenia hlavy. Väčšina z nich verila, že za ich problémy môže práve toto zranenie, aj keď sa stalo už dávno.  

Do štúdie sa zapojilo 86 veteránov špeciálnych jednotiek. Ešte pred začatím liečby museli vyplniť dotazník, v ktorom vedci zisťovali rozsah ich problémov s mentálnym zdravím. Zároveň zisťovali, do akej miery sú veteráni spokojní so svojim životom, či mávajú časté pocity hnevu alebo samovražedné myšlienky.  

Následne každý dobrovoľník dostal jednu dávku ibogaínu a v iný deň tri malé dávky 5-MeO-DMT, ktoré dokopy predstavovali 50 miligramov psychedelickej látky. Po každej liečbe lekári opäť skúmali pocity veteránov.  

Celkovo dobrovoľníci hovorili, že sa im symptómy PTSD zlepšili. Zároveň sa znížili pocity depresie, úzkosti, zlepšila sa nespavosť a zmiernili pocity hnevu. Dobrovoľníci zároveň hovorili, že sa im zlepšil celkový pohľad na život. Autori štúdie skúmali pocity dobrovoľníkov najprv mesiac po liečbe, potom po troch a šiestich mesiacoch. Priaznivé účinky liečby sa u veteránov prejavovali dlhodobo.  

Už predchádzajúce výskumy dokázali, že psychedelické zážitky majú potenciál zlepšiť psychologickú flexibilitu človeka. Zlepšujú teda schopnosť konať v súlade s našimi hodnotami, bez ohľadu na to akými internými alebo externými zážitkami práve prechádzame. Takmer polovica veteránov, približne 48%, označila kontrolovaný psychedelický zážitok za duchovne najvýznamnejší, aký zažili a 42% veteránov ho popísala ako psychologicky najdôležitejší. 17% veteránov ho však opísalo ako najťažší zážitok, akým si kedy prešli.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť