mladi ludia alkohol a ine navykove latky
Zdroj: Rawpixel.com / Shutterstock.com
Ľudia, Spoločnosť, Zdravie

Mladiství so skorými príznakmi psychózy, častokrát siahajú po návykových látkach: Prestávajú s nimi, až keď je neskoro, tvrdí štúdia

Výskumníci zo Southern Methodist University v rámci novej štúdie skúmali, ako vnímajú užívanie návykových látok mladiství, ktorým boli diagnostikované ranné príznaky psychózy.  

Psychóza je momentálne najmenej pochopená a najviac odsudzovaná mentálna porucha. Pod psychózou psychiatri vnímajú odklon od spôsobu správania sa psychicky zdravého jedinca. Vyznačuje sa poruchou kontaktu s realitou, apatiou, dezorientovanosťou vo vzťahoch, bizarnými presvedčeniami alebo bludmi, v horšom prípade halucináciami.  

Pod psychózu môžu spadať miernejšie, no stále výrazné symptómy až po schizofréniu. Všeobecne zahŕňa všetky príznaky duševného ochorenia, ktoré nejakým spôsobom narúšajú kontakt s realitou. Väčšina príznakov sa môže prejaviť u mladistvých od 17 až do 25 rokov. Už viaceré výskumy v minulosti postrehli, že nadmerné užívanie návykových látok, napríklad marihuany alebo alkoholu, sa môže viazať práve na symptómy psychózy. Autori štúdie ale podotýkajú, že užívanie návykových látok medzi mladistvými vo všeobecnosti rastie a momentálne je najvyššie za posledných 30 rokov. Rovnako autori štúdie podotýkajú, že mladí ľudia majú dnes tendenciu skôr siahnuť po marihuane ako alkohole.  

“Náš výskum poukazuje na to, že väčšina ľudí trpiacich nejakou formou psychózy nerieši užívanie návykových látok, až pokým tieto látky neovplyvnia negatívne ich zdravie. Aj v tomto prípade však o užívaní návykových látok veľmi nehovoria,” tvrdí vedúca štúdie, Neely Myers.

Užívanie návykových látok riešia až keď je neskoro

Mladiství s príznakmi psychózy častokrát siahajú po návykových látkach, aby si pomohli. Bežne chcú touto cestou uľaviť od pocitov úzkosti alebo bolesti. Neuvedomujú si ale, že užívanie takýchto látok môže ich zdravotný stav zhoršiť.  

V rámci štúdie chceli výskumníci pochopiť čo vedie mladistvých vo veku 18 až 30 rokov k užívaniu návykových látok a či majú nejaké obavy spájajúce sa s ich užívaním. Autori štúdie zistili, že mnohí si uvedomujú, že by mali obmedziť užívanie návykových látok. Čo sa však týka ich snahy tieto látky obmedziť, tam sa vyjadrovali neurčito.  

Mladí ľudia zároveň vedia ponúknuť spätnú väzbu na to, ako by sa dal problém užívania návykových látok riešiť. V rámci rozhovoru sa vyjadrili, že podporné komunity alebo informovanosť o zdravom životnom štýle by mohli medzi rovesníkmi pomôcť k zmierneniu užívania návykových látok. Zároveň sa počas rozhovoru vyjadrili, že sú potrebné stratégie, ktoré mladých naučia ako sa vysporiadať s psychologickými problémami alebo bolesťou bez toho, aby museli hľadať pomoc v návykových látkach.  

Psychóza ako taká nie je chorobou samou o sebe, ale len sprievodným prejavom závažnejšieho alebo menej závažného duševného ochorenia. Psychózu môže vyvolať aj tak závažné ochorenie ako schizofrénia, no môžu ju spôsobiť aj menej závažné, takmer nepostrehnuteľné duševné poruchy. Jedným zo spoločných znakov psychózy je problém udržiavať zdravé medziľudské vzťahy. To môže byť aj jedným z dôvodov, prečo môžu mladiství s týmito príznakmi siahať po návykových látkach.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť