Grapefruit môže s liekmi spôsobiť problémy
Ľudia, Zdravie

Môže vám grapefruit v kombinácii s liekmi spôsobiť zdravotné problémy? Toto ste pravdepodobne nevedeli

Grapefruit, alebo grapefruitový džús môže byť súčasťou zdravej stravy. Toto ovocie obsahuje vitamín C, draslík a ďalšie živiny, ktoré naše telo potrebuje.  

Toto ovocie má špecificky kyslú až horkú chuť, preto ho niektorí milujú, iní ho zas nemôžu vidieť. Ak však grapefruit patrí medzi vaše obľúbené ovocie, mali by ste si dať pozor. Má totiž vplyv na niektoré orálne podávané lieky, či už voľne dostupné alebo na predpis. Americká Správa potravín a liečiv varuje, že ak beriete nejaké z týchto liekov, mali by ste obmedziť jedenie grapefruitu alebo pitie grapefruitového džúsu. Najlepšie je však opýtať sa vášho lekára.  

Grapefruit môže spôsobiť problémy, ak užívate napríklad lieky na zníženie cholesterolu alebo krvného tlaku. Rovnako sa neodporúča konzumovať grapefruit, ak užívate lieky po transplantácii orgánu alebo lieky proti úzkosti či antihistaminiká. FDA upozorňuje, že nie všetky lieky v spomínaných kategóriách môžu spôsobiť problémy. Závisí na konkrétnom zložení lieku. Zároveň závisí na vážnosti reakcie, ktorá sa môže líšiť od človeka k človeku, ale aj od množstva džúsu, ktorý vypijete. Preto je dobré mať na pamäti poradiť sa s lekárom alebo lekárnikom v prípade že začnete užívať alebo užívate nejaký liek. Lekár by vám mal poradiť či môže grapefruit ovplyvniť váš liek a či môžete piť grapefruitový džús, prípadne aké množstvo môžete vypiť. Zároveň vám môže poradiť aké ďalšie ovocie by vám mohlo uškodiť.  

“Grapefruitový džús umožní väčšiemu množstvu lieku preniknúť do krvi. Ak sa v krvi nachádza príliš veľa látok z lieku, môže sa objaviť viac vedľajších účinkov,” vysvetľuje Shiew Mei Huang, z FDA.

Poraďte sa s lekárom

Napríklad, ak užívate lieky na zníženie cholesterolu, grapefruitový džús môže spôsobiť, že veľké množstvo lieku vo vašom tele ostane. Tým sa zvyšuje riziko poškodenia pečene a svalstva. Zároveň môže dôjsť ku zlyhaniu obličiek. Keď užívame liek, ten sa typicky rozloží v našom tenkom čreve za pomoci enzýmu CYP3A4. Grapefruitový džús môže činnosť tohto enzýmu zablokovať. Namiesto toho, aby sa liek rozložil ostáva v tele, preniká do krvi a drží sa v tele dlhšie. Výsledok je, že naše telo má väčšie množstvo lieku, než by malo mať.  

Množstvo enzýmu CYP3A4 sa líši od človeka k človeku. Niekto ho má veľa, iný zas len kúsok. Znamená to, že Grapefruitový džús môže ovplyvniť dvoch ľudí rôzne, dokonca aj keď užívajú rovnaký liek. Vedci už dlhú dobu vedeli, že grapefruit môže spôsobiť pri užívaní liekov problémy tým, že dostane do tela príliš veľa látok. Na iné lieky však môže mať opačný účinok.  

Môže sa stať aj to, že niektoré lieky nebudú až tak účinné. Napríklad antihistaminiká nemusia fungovať až tak dobre, ak sa užívajú s grapefruitom, pomarančom alebo jablkom. Ak chcete vedieť ktoré lieky sú bezpečné s grapefruitom, ako sme už spomenuli, najlepšie je obrátiť sa na vášho vyšetrujúceho lekára. Veľakrát to však majú lieky napísané aj v príbalovom letáku.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť