opica a bolest hlavy po alkohole
Zdroj: Thomas Andre Fure / shutterstock.com
Ľudia, Zdravie

Proti „opici“ žiadny zaručený liek neexistuje, tvrdia vedci: Žiadne overené metódy nepriniesli jasné výsledky

Poznáte to určite aj vy, v piatok ideme hýriť do mesta a v sobotu ráno vyzvedáme, čo najlepšie pomôže rannej opici. Dať si šumienku s vitamínmi, dobre sa najesť, alebo ak počúvate rady starých materí, treba vybiť klin klinom. Zdá sa, akoby mal každý svoj vlastný liek na ranný bolehlav a akoby každému pomáhalo niečo iné. Z hľadiska vedy je však nepravdepodobné, že by nejaký z týchto domácich liekov skutočne fungoval.  

V rámci novej štúdie vedci zo Society for the Study of Addiction vykonali systematický prieskum čo najväčšieho množstva látok, ktoré by mali podľa nás pomôcť rannej opici. V rámci výskumu sa pozreli na 21 odlišných štúdii, ktoré skúmali účinky rozličných produktov na zmiernenie príznakov po užívaní alkoholu. Niektoré výskumy hlásili zmiernenie symptómov, no autori novej štúdie dokázali, že všetky tieto výskumy neboli práve najkvalitnejšie. Ich výsledky podrývali metodologické limitácie alebo nepresné merania. Zároveň sa žiadnemu z výskumov nepodarilo výsledky replikovať.

Nie je jasné, či proti opici niečo skutočne pomôže

Ďalším obmedzujúcim faktorom bolo, že štúdie pracovali len s mužmi. Zároveň výskumy nepopisovali kedy dobrovoľníci alkohol v rámci výskumu užívali. Taktiež sa líšil aj typ alkoholu a či popri tom dobrovoľníci jedli. Bežné lieky proti bolesti ako aspirín a paracetamol vedci v rámci štúdie nehodnotili. Cieľom výskumov bolo zamerať sa skôr na placebo domáce lieky.  

Autori nového výskumu hovoria jasne. Hoci poznáme milión liekov na opicu, neexistuje nič, čo by dokázalo, že skutočne fungujú. Iné štúdie tohto druhu by v budúcnosti mohli zvoliť prísnejšie výskumné metódy, napríklad zavedením overených škál na hodnotenie závažnosti symptómov.  

“Opica nám môže spôsobiť vážnu nepohodu počas celého dňa a ovplyvniť náš výkon v práci alebo škole. V médiách sa často stretávame s rôznymi metódami alebo trikmi na jej vyliečenie, rovnako ako aj s odporúčaniami na produkty, ktoré nám v tomto smere vedia pomôcť. Otázka ohľadom efektívnosti týchto metód alebo produktov však bežných ľudí naozaj zaujíma. V rámci našej štúdie sme chceli zistiť, či nejaká metóda na liečbu opice skutočne funguje,” vyjadril sa vedúci výskumu, doktor Emmert Roberts.  

Hoci výskum nenašiel nič, čo by dokázalo, že podobné lieky fungujú, netreba vešať hlavu. Hoci konzumáciu alkoholu neodporúčame, vieme že niekedy sa jej nevyhneme a ešte lepšie vieme, čo nás na ďalší deň čaká. Bolesť hlavy, únava alebo nevoľnosť nepoteší nikoho, no ak máte svoj vlastný trik, ktorý vám pomáha pocitovo, nemusíte sa ho vzdávať. Zároveň si ale dávajte pozor na to, aby ste sa nezobúdzali “so zvieratkom” príliš často. O škodlivosti alkoholu hádam nemusíme viac hovoriť, no už aj striedma konzumácia, ktorú Slováci častokrát považujú za “normálnu” môže z dlhodobého hľadiska nášmu zdraviu škodiť.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť