demencia nastup demencie
Zdroj: Pixel-Shot / shutterstock.com a Semnic / shutterstock.com, koláž Vedavovrecku.sk
Ľudia, Zdravie

Sedavý životný štýl môže ovplyvniť riziko nástupu demencie: Túto dobu by ste nemali presiahnuť

Výskumníci z University of Southern California vo svojej novej štúdii prinášajú dôkazy o tom, že aj sedavý spôsob života môže mať vplyv na nástup demencie. Toto riziko postihuje dôchodcov vo veku nad 60 rokov, ktorí trávia veľa času napríklad sledovaním televízie.  

Výskum dokázal, že riziko nástupu demencie sa výrazne zvyšuje, ak dôchodcovia trávia viac ako 10 hodín denne sedavými aktivitami. Popri tom sa ukázalo, že je jedno či si človek tých 10 hodín rozdelí počas dňa alebo ich presedí naraz. Viac zaváži to, koľko času spolu strávi sedením.  

“Mnohí z nás už počuli, že ak sedíme dlhšiu dobu, napríklad v práci, mali by sme si to rozdeliť a približne každých 30 minút vstať a poprechádzať sa. V našej štúdii sme chceli potvrdiť, či táto múdrosť platí a či má nejaký dopad, okrem iného, aj na nástup demencie. V rámci našej štúdie sme zistili, že hneď ako sme začali brať do úvahy celkový čas strávený sedením, individuálna dĺžka epizód nemala takmer žiadnu váhu,” tvrdí David Raichlen, jeden z autorov štúdie.  

Výskumníci čerpali dáta z U.K. Biobank, obšírnej biomedicínskej databázy, ktorá zahŕňa obyvateľov Spojeného kráľovstva. V naozaj obšírnom datasete hľadali prepojenia medzi sedavým životným štýlom a rizikom demencie.  

V rámci U.K. Biobank štúdie viac ako 100-tisíc dospelých ľudí súhlasilo, že bude nosiť akcelerometre, drobné nositeľné zariadenia, ktoré merali počas jedného týždňa každý ich pohyb. Z tohto výskumu čerpali autori štúdie relevantné dáta. Skúmali približne 50-tisíc dospelých vo veku nad 60 rokov, ktorí na začiatku štúdie nemali diagnostikovanú demenciu.  

Následne vedci aplikovali algoritmy strojového učenia, aby analyzovali veľký dataset a klasifikovali správanie na základe odlišných stupňov fyzickej aktivity. Algoritmus dokázal v tomto prípade rozoznať sedavé správanie od spánku. Po kategorizovaní fyzickej aktivity vedci skúmali dáta po šiestich rokoch. V tomto prípade sledovali lekárske záznamy a registre úmrtí, aby určili v koľkých prípadoch sa vyvinula demencia. Našli 414 pozitívnych prípadov.  

Tie následne charakterizovali na základe pohlavia, rasy, chronických problémov, genetiky či vzdelania. Skúmali aj životný štýl, teda či bol pacient fajčiar či konzumoval alkohol, mal problémy s duševným zdravím, alebo koľko fyzickej aktivity mal v živote.  

“V rámci našej štúdie sme zistili, že po 10 hodinách strávených sedavým spôsobom sa riziko demencie prudko zvyšuje. Nezáleží pritom na tom, či si sedenie rozkúskujeme alebo sedíme 10 hodín vkuse. Zároveň ale poukazujeme na to, že do tých 10 hodín nemá sedavý spôsob života vplyv na riziko demencie,” vysvetľuje Raichlen. 

Táto štúdia môže upokojiť ľudí so sedavým zamestnaním. Vedci však upozorňujú na to, aby ľudia v tomto prípade po práci zvolili radšej pohybové voľnočasové aktivity, než sedenie pred televízorom.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť