alkohol a deti
Zdroj: PeopleImages.com - Yuri A / shutterstock.com
Ľudia, Spoločnosť

Mládež dnes odmieta alkohol viac, než tomu bolo pred 20-rokmi, hovorí štúdia. Čo ich k tomu vedie?

Podľa nedávnej štúdie vykonanej na Univerzite Otago, sa ukazujú výrazné rozdiely v spôsobe, akým sa stredoškoláci socializujú. Tieto rozdiely by mohli byť jedným z dôvodov dramatického poklesu konzumácie alkoholu medzi mladými za posledných 20 rokov. Štúdia zistila, že dôvody pre zmenu sú komplexné, no zdá sa, že sociálne médiá a trávenie času online nahradili pitie alkoholu a nočný život teenagerov spred 20 rokov.

Dr. Jude Ball, vedkyňa zaoberajúca sa verejným zdravím, porovnala postoj k pitiu alkoholu medzi stredoškolákmi v rokoch 1999 až 2001 a v roku 2022. Spolu s kolegyňami Dr. Michaelou Pettie a Loleseti Poasou sa rozprávali so 64 študentmi vo veku od 14 do 17 rokov z koedukačnej školy vo Wellingtonu v roku 2022. Ich názory porovnali so skupinou 41 stredoškolákov z Christchurchu v rovnakom veku, ktorí sa zúčastnili výskumu s názvom Projekt priateľstiev a životný štýl adolescentov v rokoch 1999 až 2001.

Deti v minulosti pili alkohol skôr, než dnes

Dr. Ball hovorí, že viac ako polovica tých, čo chodili do stredných škôl pred 20 rokmi, pravidelne pili alkohol a chodili na párty, keď boli vo veku približne 14 až 15 rokov. Dva roky na to mali všetci aspoň niekoľko skúsenosti s pitím alkoholu s vrstovníkmi.

„Väčšina bola aspoň raz alebo dvakrát opitá a mnohí pili s intenzitou aspoň raz týždenne,“ hovorí Dr. Ball.

Naopak, dnes len jeden z opýtaných študentov vo veku 14 až 15 rokov, ktorých sa pýtali na skúsenosti s alkoholom v minulom roku, uviedol, že pije alkohol.

„Väčšina z nich nikdy nepila viac ako pár lyžičiek alkoholu. Dokonca aj medzi študentmi medzi rokmi 15 až 17 bola asi trištvrte z nich abstinujúcich alebo pili alkohol zriedka, často so svojou rodinou a nie so svojimi priateľmi,“ hovorí.

Dr. Ball hovorí, že dôvody pre zmenu postojov sú zložité, ale zdá sa, že sociálne médiá a trávenie času online nahradili pitie alkoholu a nočný život teenagerov pred 20 rokmi.

„Párty kedysi umožňovali mladým ľuďom rozšíriť svoje sociálne okruhy, stretnúť potenciálnych romantických partnerov alebo vytvoriť romantické alebo sexuálne vzťahy. Dnes môžu adolescenti rozširovať svoje sociálne okruhy, stretnúť potenciálnych romantických partnerov a vytvárať flirtujúce a sebavedomé osobnosti – všetko bez toho, aby opustili domov,“ hovorí.

Dr. Ball hovorí, že dnes je nealkoholický životný štýl medzi teenagermi oveľa viac akceptovaný ako v minulosti.

„Pred dvadsiatimi rokmi popisovali študenti v roku 10 sociálnu hierarchiu, kde tí, ktorí začali piť alkohol skôr, boli na vrchu a tí, ktorí nepili, boli označovaní ako ‚nerdi‘ a boli na spodku. V 17. roku života sa pitie alkoholu vnímalo ako takmer povinná súčasť sociálneho života teenagerov, najmä chlapcov,“ hovorí. „Naopak, nealkoholický životný štýl bol pre mnohých súčasných adolescentov normou. Hoci alkohol bol súčasťou života niektorých skupín priateľov, mnoho teenagerov opisovalo aktívne sociálne životy, v ktorých sa nepoužíval alkohol ani iné látky.“, dopĺňa.

Dr. Ball hovorí, že oveľa väčšie prijatie rozmanitosti a väčší rešpekt voči individuálnym rozhodnutiam odstránili tlak vrstovníkov, ktorý núti k pitiu alkoholu medzi súčasnými teenagermi.

Pitie alkoholu prináša viacero rizík

Niektorí súčasní adolescenti považujú pitie alkoholu a nočný život za riziko pre svoje osobné ambície a neefektívne využitie času a peňazí.

Jeden študent poznamenal: „Mám lepšie veci na práci ako chodenie na párty… Hľadám tu svoju budúcnosť. Nemôžem sa takto rozptyľovať.“

Výskumníčka hovorí, že súčasná generácia je tiež oveľa viac informovaná o rizikách spojených s konzumáciou alkoholu.

„Mnohí uviedli dlhodobé zdravotné riziká spojené s alkoholom vrátane rakoviny, poškodenia pečene a vplyvu užívania látok na vývoj mozgu.“ Tiež väčšmi vyjadrujú obavy o riziko vzniku závislosti.

Vedkyňa ďalej hovorí, že súčasná mládež vníma pitie alkoholu ako činnosť s vysokým rizikom a s minimálnymi výhodami, zatiaľ čo v minulosti, ak mladý človek nepil, tak mu hrozilo sociálne vylúčenie.

Autorka výskumu hovorí, že zatiaľ nie je jasné, či zmeny v postojoch 14- až 17-ročných za posledných 20 rokov odrážajú unikátnu generáciu, ktorá zostane abstinentná po celý život, alebo len generáciu, ktorá odkladá konzumáciu alkoholu a „doženie“ predchádzajúce generácie po dosiahnutí dospelosti.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť