Váha má dopad na to, kedy spálime viac energie
Ľudia, Zdravie

Váha rozhoduje o tom, kedy spálime viac energie, naznačuje štúdia: Kedy pálime viac cez deň a kedy v noci?

Výskumníci z Oregon Health and Science University v novej štúdii dokazujú, že váha hrá úlohu v tom, kedy naše telo spaľuje energiu.  

Práca ukazuje, že ľudia so zdravou telesnou váhou spália viac energie počas dňa, kedy je človek prirodzene aktívnejší a kedy typicky prijíma potravu. Naopak ľudia s nadváhou až obezitou spália viac energie počas noci, keď väčšina ľudí spí. Počas dňa zároveň majú vyššie dávky hormónu inzulín, čo znamená, že telo pracuje viac, aby spracovalo glukózu, typ cukru bohatý na energiu.  

Autorov štúdie prekvapilo, ako môže nadváha zmeniť prirodzené načasovanie tela v prípade spaľovania energie. Zároveň podotýkajú, že zatiaľ nevedia, prečo to tak je. Spaľovanie menšieho množstva energie môže prispieť k obezite, zároveň to však môže byť aj výsledkom obezity.  

Podľa lekárov sa obezita definuje, keď BMI index človeka presiahne hodnotu 30. BMI index, alebo index telesnej hmotnosti sa počíta ako hmotnosť v kilogramoch delená druhou mocninou výšky v metroch. Obezita, alebo len nadváha, môžu viesť k mnohým zdravotným rizikám, vrátane vysokého krvného tlaku a cukrovky druhého typu.  

Počas 24 hodín má človek viacero fáz, počas ktorých spí, je alebo cvičí. Tieto fázy môžu ladiť s prirodzenými dennými rytmami človeka alebo ísť proti nim. Naše telo má vnútorné “hodinky”, ktoré spúšťajú rôzne fázy nášho fungovania. Zmeny sa obvykle dejú v určitú dennú dobu, aby sa čo najlepšie prispôsobili potrebám nášho tela. Inak teda fungujeme počas noci, inak ráno, na obed alebo večer.  

Ako váha ovplyvňuje spaľovanie energie

Tieto zmeny sa odborne nazývajú cirkadiánne rytmy a už predchádzajúce štúdie naznačili, že ak nie sme s nimi v súlade, môže to ovplyvniť náš metabolizmus a reguláciu glukózy. Väčšina prác však pracovala s ľuďmi, ktorých telesná hmotnosť bola v norme.  

Nová štúdia zahŕňala aj dobrovoľníkov s nadváhou a obezitou. Experiment trval šesť dní, počas ktorých dobrovoľníci museli byť hore a spať v odlišné doby. Po každom spánku sa dobrovoľníci najedli a následne počas celého dňa podstupovali rôzne testy. Počas jedného testu museli dobrovoľníci cvičiť s maskou, ktorá merala množstvo vydýchnutého oxidu uhličitého a pomáhala presnejšie odhadnúť energetický výdaj. Popri tom vedci zobrali aj vzorky krvi, aby zistili ako sa správala glukóza po konzumácii určitého jedla.  

Ako sme už spomenuli, výskumy ukázali, že ľudia s optimálnou hmotnosťou spália viac energie počas dňa, zatiaľ čo ľudia s nadváhou až obezitou spaľujú viac energie počas noci. Výskumníci chcú v ďalších krokoch zistiť ako sú na tom stravovacie návyky a ako prežívajú pocity hladu obézni ľudia, v porovnaní s ľuďmi s normálnou telesnou hmotnosťou.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť