obezita
Zdroj: Phoenixns / shutterstock.com
Ľudia, Zdravie

Prelomový objav vedie k novému lieku proti obezite: Jeden proteín môže zapnúť spaľovanie kalórií

Výskumníci z Unversity of East Anglia v rámci svojej novej štúdie predstavujú objav, ktorý by mohol pomôcť s liečbou obezity a s ňou spojených ochorení, napríklad cukrovky. Práca je prvou svojho druhu, ktorá odhalila molekulárnu štruktúru proteínu UCP1.

Funkcia proteínu UCP1 umožňuje hnedému tukovému tkanivu (poznámka redakcie: označuje sa aj ako dobrý tuk) spáliť kalórie ako teplo, na rozdiel od bieleho tkaniva, ktoré kalórie ukladá. Štúdia je výsledkom spolupráce štyroch univerzít. Výskumníci tvrdia, že ich práca ponúkne mimoriadne dôležité základy pre ďalší vývoj liečby. Na konci by vedci mohli nájsť spôsob ako umelo aktivovať UCP1 a spáliť nadbytočné kalórie z tukov a cukrov.

„Biele tukové tkanivo je bežný tuk, s ktorým sme všetci oboznámení. Okrem toho si však môžeme vytvoriť aj takzvaný hnedý tuk. Hnedý tuk je známy aj ako dobrý tuk, pretože pomáha rozkladať cuor v krvi a molekuly tuku. Slúži na vytváranie tepla a udržovanie telesnej teploty,“ vysvetľuje doktor Paul Crichton, jeden z autorov štúdie.

Väčšinu telesného tuku ale tvorí biely tuk, v ktorom sa ukladá energia. Ak ho máme priveľa, vedie to k obezite. V tomto smere je proteín UCP1 kľúčom umožňujúcim hnedému tuku spaľovať kalórie ako teplo. Veľa cicavcov dokáže „zapnúť“ UCP1 a tým sa chrániť pred chladom. Funguje to hlavne pri novorodencoch, ktorí sa ešte nevedia zahriať trasením.

Liek na obezitu

Množstvo hnedého tuku sa u ľudí líši, čo vedie k rozdielom vo váhe medzi populáciami. Vedci veria, že ak by proteín UCP1 aktivovali umelo, získali by spôsob, ako sa vysporiadať s obezitou.

„Veľké množstvo výskumov hľadalo spôsoby ako podporiť tvorbu hnedého tuku a ako pretvoriť biely tuk na hnedý. Ak by sa nám to podarilo, človek by spálil viac kalórií a mohol by bojovať s rozličnými metabolickými ochoreniami,“ tvrdí Crichton.

Zvýšiť množstvo hnedého tuku je však len polovica skladačky. Druhou je samotná aktivácia proteínu UCP1, aby mohol človek ťažiť zo spaľovania kalórií. Autorom novej štúdie sa po dlhej dobe podarilo popísať štruktúru proteínu a ako jeho aktivitu potláča regulačná molekula. V ďalších výskumoch budú môcť vedci prísť na to, ako by mohli proteín UCP1 aktivovať. Keď sa im to podarí, telo by malo začať spaľovať tuk a zároveň odstraňovať glukózu z krvi. To by mohlo viesť ku kontrole ochorení, medzi ktoré sa radí napríklad cukrovka.

Autori štúdie objav popisujú ako prelomový a v tomto smere pokračujú s výskumom ďalej. Ťažko povedať, kedy sa im podarí proteín UCP1 efektívne aktivovať, no najdôležitejšie základy pre ďalšiu prácu položili práve v tomto výskume.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť