obezita
Zdroj: Phoenixns / shutterstock.com
Ľudia, Zdravie

FDA schválila nový liek proti obezite. Ľuďom pomohol schudnúť do 18% z ich váhy. No stále ide o kontroverzný liek

Americká správa potravín a liečiv predvčerom, 8. novembra, schválila používanie lieku Zepbound ako lieku proti obezite. Liek má pomôcť ľuďom trpiacim chronickou obezitou alebo nadváhou, ak trpia ochorením, ktoré vyplýva z vyššej telesnej hmotnosti, napríklad vysokým tlakom, cukrovkou typu 2 alebo vysokým cholesterolom.  

Ako informuje FDA, liek možno týmto osobám podať popri diéte zameranej na zníženie kalorického príjmu a zvýšenej fyzickej aktivite. Základom lieku Zepbound je tirzepatid, látka, ktorá sa používa v lieku Mounjaro, ktorý je určený proti cukrovke.  

“Obezita a nadváha sú vážne zdravotné problémy, ktoré sa spájajú s niekoľkými vedúcimi príčinami predčasnej smrti, napríklad vysokým krvným tlakom, mŕtvicou a cukrovkou. Obezita a nadváha sa v našej spoločnosti objavuje čoraz častejšie a nový liek Zepbound adresuje dôležitú medicínsku potrebu,” tvrdí John Sharretts, riaditeľ oddelenia pre schvaľovanie liečiv a výskum cukrovky, lipidových porúcha a obezity FDA.  

Liek Zepbound funguje tak, že aktivuje receptory hormónov, ktoré sa vylučujú z čriev a peptidov tak, aby človeku znížil chuť do jedla a tým aj znížil príjem jedla. Zepbound sa aplikuje injekčne raz za týždeň a dávka sa zvyšuje od štyroch do 20 týždňov tak, aby sa dosiahla dávka 5, 10 alebo 15 miligramov týždenne. Maximálna dávka lieku je 15 mg za týždeň.  

Ako sme už spomenuli na začiatku, Zepbound sa používa popri diéte a zvýšenej fyzickej aktivite. Účinnosť tohto lieku potvrdili dve náhodné štúdie, v rámci ktorých vedci použili aj placebo látku. Výskumníci počas testov sledovali úbytok telesnej váhy po 72 týždňoch u 2519 pacientov a 958 pacientoch, ktorý týždenne dostávali placebo látku.  

Zepbound môže spôsobiť vedľajšie účinky, varuje FDA

Pacienti, ktorí dostali všetky tri dávky lieku vykazovali oveľa väčší úbytok váhy ako pacienti, ktorí dostávali placebo látku. Najväčšie testy pracovali s dospelými pacientmi bez cukrovky. Na začiatku testov bola priemerná váha okolo 105 kg a priemerný BMI index približne 38 kg/m2. Pacienti s najvyššou možnou dávkou lieku stratili až 18% svojej telesnej váhy v porovnaní s pacientmi, ktorí dostali placebo.  

V prípade testov s pacientmi trpiacimi cukrovkou sa ukázalo, že pacienti s najvyššou dávkou lieku zhodili približne 12% svojej telesnej váhy.  

FDA upozorňuje, že liek Zepbound môže vyvolať vedľajšie účinky. Medzi ne patrí nevoľnosť, hnačka, zvracanie, zápcha, žalúdočná bolesť, únava, alergické reakcie, vypadávanie vlasov. 

Zároveň lekári upozorňujú, že u potkanov spôsobuje Zepbound rakovinu štítnej žľazy. Nie je isté, či ju spôsobuje aj u ľudí, no FDA neodporúča, aby liek používali ľudia, ktorí majú v rodine históriu rakoviny štítnej žľazy. Liek sa zároveň neskúmal ani pri pacientoch, ktorí si v minulosti prešli pankreatitídou, teda zápalom pankreasu.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť