Dezinformácie na TikToku sú vážnym problémom
Zdroj: Unsplash (Solen Feyissa), PNGwing, Úprava: Vedavovrecku.sk
Technológie, Zdravie

Dezinformácie na TikToku môžu vážne ohroziť vaše zdravie: Dobre si rozmyslite, ktorým radám uveríte!

TikTok sa dnes radí medzi najpopulárnejšie sociálne platformy a možno to niekoho prekvapí, no okrem rôznych zábavných videí tam môžeme nájsť aj rôzne praktické informácie. Mali by sme im ale dôverovať?

Ako ktorým, hovorí nový výskum, prezentovaný na Digestive Disease Week. Podľa neho z každých desiatich príspevkoch o chorobách pečene až štyri obsahujú dezinformácie. Väčšina nepravdivých informácií sa zameriava na propagovanie rôznych diét, detoxikačných nápojov alebo bylinných prípravkov.

Autori výskumu vysvetľujú, že pri ochorení pečene by sa ľudia mali v prvom rade radiť so svojim lekárom a až potom hľadať niečo na sociálnych sieťach. Zároveň si ale uvedomujú, že získavanie aj zdravotných informácií z TikToku, Instagramu a podobných sociálnych sietí je dnes extrémne bežné.

„Keď sa bežný človek stretne na sociálnych sieťach s príspevkom o chorobe pečene, možno si ani neuvedomí, že ponúkané informácie nie sú ani sčasti správne,“ tvrdí Macklin Loveland, vedúci nového výskumu.

V rámci výskumu Loveland a jeho tím analyzovali viac ako 2-tisíc príspevkov na TikToku, ktoré sa označovali slovami ako „cirhóza“ alebo „ochorenie pečene“. Rady spomenuté v príspevku následne porovnávali so zaužívanými praktikami lekárov. Takmer 40% všetkých príspevkov obsahovalo dezinformácie. Najčastejšie sa objavovali videá propagujúce nejaký druh rastlinného a detox nápoja. Nasledovali príspevky ktoré nabádali ku konzumovaniu rôznych húb alebo hovädzej pečienky.

Popularita dezinformačných príspevkov

Dobrou správou v tomto prípade je, že nepravdivé príspevky dostali oveľa menej reakcií ako tie, ktoré ponúkali vierohodné informácie. Zároveň vedci zistili, že v čisto faktických príspevkoch sa objavovalo celkovo menej dezinformácií ako v príspevkoch, v ktorých ľudia hovorili o svojich osobných skúsenostiach.

„Hoci boli nepravdivé príspevky menej populárne, stále ide o obrovské množstvo dezinformácií, ktoré sa šíria na sociálnych sieťach. Ak niekto trpí ochorením pečene, alebo inými chorobami, môže na tieto nedôveryhodné rady doplatiť. Obzvlášť rizikovým je práve ochorenie pečene ako ochorenie s vysokou úmrtnosťou. Dopad dezinformácií je v týchto prípadoch oveľa vyšší,“ vysvetľuje Loveland.

Pacient s ochorením pečene by mohol v prípade riadenia sa dezinformáciami doplatiť v najhoršom prípade životom, upozorňujú autori výskumu. Ako riešenie si predstavujú lepší spôsob akým by TikTok, ale aj iné sociálne siete, mohli označovať dezinformačné príspevky. Ďalším riešením by mohlo byť aj to, že by sa na platforme objavilo oveľa viac legitímnych doktorov. Tí by mohli pomôcť brániť šíreniu dezinformácií naprieč platformou.

Autori sú si vedomí toho, že podobné sociálne siete sú ideálnym nástrojom na šírenie osvety a pomoci, no na druhej strane musia mať platformy aj efektívne stanovené metódy, ktoré by pomohli zastaviť šírenie nepravdivých a zavádzajúcich príspevkov.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť