Používate TikTok? Toto sú štyri hlavné dôvody, prečo je nebezpečný pre nás a naše súkromie
Sieť TikTok so sebou prináša aj množstvo rizík, ktoré si častokrát ani len neuvedomíme. Tieto riziká patria medzi tie najrozšírenejšie.
Sociálna sieť TikTok je bezpochyby jednou z najviac populárnych sietí súčasnosti najmä medzi mladými používateľmi. Aj napriek všetkým rizikám, ktoré so sebou ako mladá sieť prináša, tak neustále zvyšuje počet svojich používateľov, ktorí sieti neustále dôverujú. Tieto riziká si tak nakoniec ani neuvedomia, čo môže nakoniec narušiť ich súkromie a taktiež spracovanie ich dát. Portál makeuseof.com nám pritom prináša zhrnutie tých najdôležitejších bodov, v ktorých táto sieť z hľadiska bezpečnosti zaostáva. A ak aj vás zaujíma, o aké body ide, ste na správnom mieste. Riziká azda najpopulárnejšej siete súčasnosti si totiž teraz preberieme trochu podrobnejšie v našom článku.
TikTok zbiera veľké množstvo dát
Ak nepatríte medzi ľudí, ktorí sa príliš zaoberajú starostlivosťou o svoje súkromie a spracovanie dát, tak vám možno tento problém ani nenapadol. To, ako však aplikácie a služby na internete spracovávajú vaše dáta, by vás malo zaujímať. Sociálna sieť TikTok totiž nielen že zbiera všetok obsah, ktorý ste uverejnili, no aj ten, ktorý ste si len vytvorili a nikdy neuverejnili. A už v tomto prípade by vám mal svietiť veľký výkričník pred očami. Keď totiž vytvoríte akékoľvek video, ktoré nakoniec neuverejníte a uložíte si ho len pre osobné účely, tak táto sieť si ho ponechá.
Okrem toho však TikTok profituje z povolení, ktoré mu dáte. Takýmto spôsobom zbiera informácie napríklad o vašom zariadení, na ktorom túto sieť využívate. Využiť rovnako môže aj informácie o vašom internetovom pripojení, rozlíšení displeja, no aj telefónnom čísle, e-mail, polohu či nakoniec aj váš telefónny zoznam. A to už neznie tak lákavo, však?
Posledné informácie však smerovali aj k tomu, že TikTok zbiera aj údaje vo chvíli, kedy túto aplikáciu nevyužívate. Navyše však táto sieť môže tieto informácie zbierať aj po odinštalovaní aplikácie zo zariadenia, na čo by ste si rozhodne mali dať pozor a dobre si to premyslieť.
Sieť trpí závažnými bezpečnostnými nedostatkami
Počas posledných mesiacov sa na populárnu sociálnu sieť pozreli aj viacerí odborníci a zistili šokujúce informácie. V rámci aplikácie TikTok nájdeme hneď niekoľko bezpečnostných nedostatkov na čele s tým, že videá sa prenášajú prostredníctvom nezabezpečeného HTTP protokolu. Namiesto bezpečnejšieho HTTPS protokolu teda sieť využíva menej bezpečnejší protokol, ktorý v konečnom dôsledku nedokáže zabezpečiť bezpečný prenos.
Neprehliadnite
Údaje z TikToku môžu prechádzať ďalším stranám
Aj keby TikTok nezdieľal obsah z platformy s inými stranami, neznamená to, že si ho ďalšie nepreberú samé. Voľným zdieľaním krátkych videí dávame priestor umelej inteligencii, aby si tieto videá voľne prebrala a využila k vlastným účelom. Takýmto spôsobom môžu vznikať rôzne deepfake videá, k čomu prispieva aj nedostatok zabezpečenia siete. Videá sa tak môžu voľne šíriť, takže ak zdieľate videá v rámci tejto siete, premyslite si, aký obsah chcete uverejňovať.
Nie každé video patrí na TikTok
V rámci tejto sociálnej siete by ste mali myslieť aj na to, že po vás zostáva digitálna stopa. A aj keď pravdepodobne nejde o bezpečnostné riziko, skôr by ste mali myslieť aj na to, že čokoľvek na internete na ňom už zostane. Platí to aj pre fotky, ktoré zdieľate na Instagrame či Facebooku a TikTok nie je výnimkou. Čo raz uverejníte už z internetu nezmizne a každý príspevok si dobre premyslite.
Využívate TikTok aj vy? A myslíte aj na bezpečnosť v rámci tejto siete? Podeľte sa s nami v komentároch!
Komentáre