Umelá inteligencia dokázala v rámci novej štúdie predpovedať čo sa stane v živote ľudí a aj to, kedy ľudia umrú.
Zdroj: Bing Image Creator, Vedavovrecku.sk
Ľudia, Technológie

Umelá inteligencia vie, čo sa nám stane, a kedy umrieme: Nová štúdia prináša scenár ako z thrilleru

Už dnes toho umelá inteligencia dokáže veľa, no niet najmenších pochýb o tom, že v budúcnosti táto technológia transformuje svet ako ho poznáme. Odborníci z celého sveta momentálne zvažujú riziká a benefity AI technológií a pokúšajú sa nájsť čo najlepší systém, ktorý by nám dovolil s čo najmenšími problémami túto technológiu implementovať do praxe.  

Výskumníci z Technickej univerzity v Dánsku sa pozreli na dnešné schopnosti umelej inteligencie a opýtali sa jednoduchú otázku: Dokázala by umelá inteligencia predpovedať našu budúcnosť na základe toho, čo vie o našej minulosti? Znie to ako epizóda seriálu Black Mirror, no autorom výskumu sa podarilo dokázať, že áno. Umelá inteligencia v rámci výskumu dokázala predpovedať, čo sa stane v živote človeka a dokonca predpovedať aj kedy tento človek umrie.  

V prvom kroku vedci vložili do umelej inteligencie dáta zahŕňajúce 6-miliónov Dánov. Umelá inteligencia sa naučila rozpoznať rôzne vzorce z dát a prekonala aj iné vyspelé neurónové siete. Po vytriedení dát dokázala až znepokojivo presne predpovedať osobnosť človeka a čas jeho smrti.  

“Z vedeckého hľadiska nás predpovede umelej inteligencie až tak nezaujímajú. Oveľa fascinujúcejší je spôsob, akým dokázala využiť dáta, nájsť v nich vzorce a na základe nich poskytnúť tak presné odpovede,” tvrdí Sune Lehmann, jeden z autorov štúdie.  

Umelá inteligencia dokáže predpovedať náš život

Umelú inteligenciu predpovedajúcu budúcnosť výskumníci nazvali Life2vec. Keď sa vedci pozreli na samotné predpovede umelej inteligencie, zistili, že sú konzistentné so zisteniami sociálnych vied. Umelá inteligencia dokázala správne vydedukovať, že ak sú všetky ostatné faktory rovnaké, ľudia vo vedúcich pozíciách alebo s vysokým platom majú vyššiu šancu prežiť alebo muži, odborníci v určitom poli alebo pacienti trpiaci mentálnou poruchou, majú vyššie riziko zomrieť.  

“Je zaujímavé vnímať život človeka ako dlhú sekvenciu rozličných udalostí, rovnako ako vetu skladajúcu sa z rôznych slov. Náš AI model sme vycvičili na analýzu takzvaných “životných sekvencií”, teda sledu udalostí, ktoré sa odohrali počas našich životov,” vysvetĽuje Lehmann.  

Autori štúdie zároveň priznávajú, že ich práca má etické implikácie. Najväčším rizikom je samozrejme ochrana citlivých dát a súkromia človeka. Ďalším problémom je, že umelá inteligencia nemusí byť ešte úplne objektívna. Autorov čaká ešte veľa práce pred tým, ako tento model uvedú do praxe. Veria však, že vďaka umelej inteligencii Life2vac by sme mohli napríklad predpovedať aké riziko má pacient na chytenie závažnej choroby, alebo ho ochrániť pred inými rizikovými životnými udalosťami.  

Už dnes niektoré veľké technologické spoločnosti profilujú svojich zamestnancov, napríklad sledovaním príspevkov na sociálnych sieťach. Tieto technológie dokážu vytvoriť mimoriadne presný obraz o človeku. Umelá inteligencia môže ponúknuť ešte lepšie výsledky, no stále má svoje muchy. Autori štúdie chcú do budúcna aplikácií ukázať aj iné typy dát. Použijú napríklad textové správy, fotografie či informácie o našom sociálnom kruhu. Na základe toho by mohla priniesť ešte lepší obraz o človeku a jeho budúcnosti.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť