Umelá inteligencia nás priblížila k životu na Marse
Technológie, Vesmír

Umelá inteligencia nás posunula o krok bližšie k životu na Marse: Za dva mesiace dokázala, čo by nám trvalo 2000 rokov!

Americká NASA v rámci programu Artemis plánuje vrátiť astronautov na povrch Mesiaca, teraz už nastálo. Tak ako žijú astronauti na Medzinárodnej vesmírnej stanici plánuje NASA ubytovať astronautov aj na našej prirodzenej družici.  

Ak sa ukáže, že dokážeme prežiť na povrchu iného kozmického telesa, posunieme sa niekoľko míľových krokov k snu miliardára Elona Muska, prvej kolónii na povrchu inej planéty. Nie je žiadnym tajomstvom že Musk sníva o živote na Marse a v minulosti tento excentrický multimiliardár dal aj pár sľubov, ktoré sa s najväčšou pravdepodobnosťou nevyplnia. Neznamená to však, že ľudstvo na sen o živote na červenej planéte zanevrelo.  

Výskumníci z Čínskej akadémie vied vo svojej novej práci popisujú objav, ktorý by nás mohol posunúť o krok bližšie k prvej kolónii na Marse. Najväčším problémom života mimo Zeme je nedostatok kyslíka. Astronauti na Marse nemôžu byť odkázaní na pomoc so Zeme, ktorá by sa v prípade núdze nedokázala dostať k prvým objaviteľom načas. Napriek tomu potrebujú dýchať, jesť a piť.  

V rámci práce čínski vedci skúmajú spôsob ako rozložiť vodu, aby astronauti mohli získať kyslík na dýchanie. Problémom výskumu je nájsť spôsob, ako syntetizovať vhodné katalyzátory pomocou materiálov, ktoré budú mať astronauti k dispozícii na Marse. Cieľom je vytvorenie kyslíka pomocou elektrochemickej vodnej oxidácie.

Život na Marse sa stal o čosi reálnejší 

Výskumníkom sa podarilo vytvoriť robota poháňaného umelou inteligenciou, ktorý dokázal potrebné katalyzátory syntetizovať a optimalizovať z marťanských meteoritov.  

“AI chemik dokázal inovatívnym spôsobom syntetizovať potrebné katalyzátory použitím materiálu z Marsu,” tvrdí profesor Luo Yi, vedúci štúdie.  

Robot s umelou inteligenciou pracoval v niekoľkých experimentálnych cykloch. Najprv analyzoval kompozíciu marťanskej pôdy. Následne vykonal niekoľko príprav a potom vytvoril elektródu pre testovanie rôznych katalyzátorov. Dáta z testov sa posielali v reálnom čase do mozgu umelej inteligencie. V poslednom kroku umelá inteligencia predpovedá kombináciu dostupných marťanských materiálov na vytvorenie optimálneho katalyzátora.  

Výskumníci tvrdia, že doteraz umelá inteligencia vytvorila mimoriadne dobré katalyzátory z piatich typov marťanských meteoritov. Katalyzátory dokázala vytvoriť aj bez dozoru človeka. Testovanie týchto katalyzátorov ukázalo, že dokážu spoľahlivo vytvárať kyslík v podmienkach Marsu bez známok degradácie.  

Za dva mesiace dokázala umelá inteligencia vykonať komplexné optimalizácie katalyzátorov, ktoré by podľa slov vedcov z Čínskej akadémie vied trvali ľudskému chemikovi 2-tisíc rokov. Autori štúdie plánujú umelú inteligenciu optimalizovať tak, aby dokázala vykonať všeobecné experimenty s chemickou syntézou bez ľudského zásahu.  

V tejto štúdii ale ukazujú, ako by mohli astronauti v budúcnosti založiť základňu na Marse s pomocou umelej inteligencie. Len za 15 hodín slnečného žiarenia môže vďaka katalyzátorom vzniknúť dostatok kyslíku na ľudské prežitie.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť