Vedci zistili čo spôsobuje kognitívny úpadok starších ľudí
Ľudia, Zdravie

Spolu so starnutím nám klesá aj kognitívna funkcia mozgu. Vedci odhalili dôvod. Uvažujú o lieku, ako to zvrátiť

Výskumníci z University of Colorado Anschutz v novej štúdii objavili mechanizmus, ktorý môže hrať hlavnú úlohu v prípade kognitívneho úpadku, ktorý si spájame so starnutím.

Mechanizmus zahŕňa prácu s proteínom CaMKII, ktorý je mimoriadne dôležitý pre spravovanie našej pamäte a učenia. Počas výskumu vedci pracovali s laboratórnymi myšami a zistili, že pozmenenie spomínaného proteínu vyvolalo podobné negatívne účinky, aké si spájame s prirodzeným starnutím. Výskumníci zistili, že v mozgoch myší a ľudí starnutím dochádza k poklesu procesu, ktorý sa nazýva S-nitrozylácia. Tento proces má na starosti modifikáciu špecifických mozgových proteínov vrátane CaMKII.

„Naša práca ukazuje, ako môže pokles procesu modifikujúceho CaMKII stačiť na to, aby sa vytvorili poruchy v plasticite synapsií a tým nastali problémy s pamäťou, podobné tým, s ktorými sa stretávame počas starnutia,“ tvrdí Ulli Bayer, jeden z autorov štúdie.

Keď starneme, v našom tele klesá množstvo oxidu dusnatého. Pokles tejto látky zároveň ovplyvňuje proces nitrozylácie, čo zas vedie k horšej pamäti a schopnosti učiť sa. Výsledky tohto výskumu môžu v budúcnosti výrazne pomôcť pri vývoji liekov alebo procesov, ktoré by mohli pomôcť nitrozylácii proteínu vo vyššom veku. Existuje teda možnosť, že by sa nám podarilo zvrátiť kognitívny úpadok, ktorý nastáva vo vyššom veku človeka. Zatiaľ však vedci nedokážu povedať na akú dobu by tento úpadok dokázali zvrátiť.

„Vieme, že na tento proteín môžeme cieliť, možno aj farmaceuticky. V ďalších krokoch prirodzene preskúmame túto možnosť,“ tvrdí Bayer.

Zároveň autori štúdie upozorňujú, že táto metóda môže fungovať jedine pri nepriaznivých účinkoch, ktoré sa objavujú s prirodzeným starnutím človeka. Znamená to, že liečba nepomôže pri neurodegeneratívnych ochoreniach, ako napríklad Alzheimerovej chorobe alebo ďalších foriem demencie.

Liek proti neurodegeneratívnym ochoreniam

Čo sa však týka potenciálneho lieku na Alzheimerovu chorobu, tento rok sme informovali aj o mimoriadne sľubnom lieku Donanemab, ktorý má potenciál spomaliť priebeh ochorenia. Prvé správy o lieku donanemab sa objavili v máji, kedy sa začalo hovoriť o tom, že liek dokáže spomaliť priebeh Alzheimerovej choroby až o 20%. Nedávno vedci publikovali celú správu a potvrdilo sa, že liečba pacientov v skoršom štádiu choroby môže priniesť oveľa lepšie výsledky. Veľa pacientov by mohlo ťažiť z tohto lieku, no zatiaľ nie je britský zdravotný úrad National Health Service pripravený liek podávať.

Liek má zatiaľ vážne vedľajšie účinky, hoci tie sa prejavili len v malom percente pacientov (pozn. redakcie: 1,6% pacientov zaznamenalo vedľajšie účinky). Vedci teda pracujú na spôsobe ako vybalansovať nepriaznivé vedľajšie účinky s obrovským potenciálom spomaliť priebeh jedného z najrozšírenejších neurodegeneratívnych ochorení.

Výskumníci pokračujú v testovaní lieku. Ak nájdu spôsob ako vyladiť vedľajšie účinky lieku, už čoskoro by mohli pomôcť obrovskému množstvu ľudí, ktorí trpia Alzheimerovou chorobou. Je otázne či sa v budúcnosti vedcom podarí priebeh choroby úplne zastaviť alebo dokonca zvrátiť. Ale už len spomalenie jej priebehu je obrovským úspechom v obore zdravotníctva.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť