kazein protein v mlieku kravy a liecenie ran
Zdroj: BBbirdZ / shutterstock.com a Zacchio / shutterstock.com, koláž Vedavovrecku.sk
Zdravie, Zvieratá

Proteín v kravskom mlieku pomáha liečiť rany rýchlejšie: Nájde svoje uplatnenie v zdravotníctve?

Kazeín je proteín, ktorý sa prirodzene vyskytuje v mlieku cicavcov, napríklad v kravskom mlieku, ktoré bežne konzumujeme. Výskumníci z University College London v novom výskume zistili, že tento proteín pomáha ranám k rýchlejšiemu hojeniu.

V rámci experimentu výskumníci zistili, že v porovnaní s kontrolnou skupinou sa potkanom vyliečili rany obviazané obväzom s kazeínom vyliečili oveľa rýchlejšie. Štúdia je prvou svojho druhu, ktorá otestovala efekt tohto proteínu na liečbu rán. Výhodou je hlavne to, že kazeín je mimoriadne lacný, je ho dostatok a má aj antimikrobiálne účinky. Autori štúdie tvrdia, že tento proteín by mohol nahradiť drahšie materiály v obväzoch, napríklad striebro.

Ako sme už spomenuli, kazeín sa nachádza v mlieku cicavcov, no najviac ho možno nájsť v kravskom mlieku. Tam tvorí až 80%. Antimikrobiálnym, antioxidačným a protizápalovým vlastnostiam kazeínu sa začali vedci venovať len v poslednom desaťročí. V rámci štúdie vedci skombinovali čistý kazeín s polykaprolaktónom, rozložiteľným polyesterom, ktorý sa bežne využíva na výrobu obväzov.

Následne pracovali s troma skupinami potkanov, ktoré mali identické drobné rany. Prvá skupina mala ranu ošetrenú kazeínovým obväzom, druhá bežne dostupným obväzom a tretia nemala ranu ošetrenú vôbec. Vedci kontrolovali ranu po troch, siedmich, desiatich a štrnástich dňoch. V rámci kontroly ranu odmerali, odfotili a vyšetrili ju aj pod mikroskopom.

Rýchlejšie liečenie rán

Po štrnástich dňoch sa rana pod kazeínovým obväzom zahojila najrýchlejšie. Oproti pôvodnej rane mala len 5,4% svojej pôvodnej veľkosti, oproti 31,1% v prípade bežného obväzu a 45,6% v prípade bez ošetrenia rany.  

„Prírodné materiály v sebe ukrývajú naozaj úžasné vlastnosti, no veľa ich ostáva neznámych. Vedeli sme, že kazeín môže mať liečivé účinky a náš výskum dokazuje, že má veľký potenciál v zdravotníctve. Môžeme ho použiť napríklad pri výrobe obväzov,“ tvrdí Jubair Ahmed, jeden z autorov štúdie.

Vyžadujú sa ďalšie výskumy, ktoré by dokázali, že kazeín je bezpečný a efektívny aj pri použití na ľuďoch. Už tieto výsledky však ukazujú obrovský potenciál. Kazeín je zároveň odpadovou látkou pri výrobe odtučneného mlieka. Znamená to, že jeho získavanie je relatívne lacné a možno ho získať v dostatočnom množstve pre praktické potreby.

Autori štúdie si však uvedomujú, že chemická kompozícia a účinok prírodných látok sa môže líšiť. V tomto prípade je teda potrebné získať konzistentné výsledky, aby mohol kazeín nájsť uplatnenie v zdravotníctve. Dôležité je však získať viac informácií. V nasledujúcich krokoch autori štúdie vykonajú viac testov, ktoré im pomôžu pochopiť biologické interakcie, ktoré sa pri liečbe odohrávajú. Následne môžu vedci začať uvažovať o začatí klinických testoch na ľuďoch.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť