Neobvyklý počet mačiek v Poľsku trpí chrípkou. Aká vážna je situácia?
Zdravie, Zvieratá

V Poľsku sa preniesol vírus nebezpečnej chrípky H5N1 na mačky. No dôvod na paniku nie je, hlási úrad

Svetová zdravotnícka organizácia WHO informuje o nezvyčajných úmrtiach mačiek, ktoré sa odohrali naprieč celým susedným Poľskom. Do dnešného dňa vedci analyzovali vzorky získané od 47 mačiek a v 29 prípadoch sa potvrdilo, že sú infikované vírusom H5N1, teda chrípkou typu A. Zdroj ochorenia zatiaľ nie je známy a vedci prípad vyšetrujú.

Šírenie chrípky v mačkách nie je ničím novým, no toto je prvýkrát, čo bol infikovaný tak veľký počet zvierat, informuje WHO. Doteraz však žiaden človek v blízkom kontakte s mačkami nevykázal symptómy ochorenia. Riziko nakaziť sa chrípkou od mačiek je pre bežnú populáciu malé, informujú poľské úrady. O niečo vyššie je u majiteľov mačiek a ľudí, ktorí sa so zvieratami stretávajú v rámci práce. V týchto prípadoch však môžeme hovoriť maximálne o miernom až strednom riziku. Svetová zdravotnícka organizácia bude situáciu aj naďalej monitorovať.

V niektorých prípadoch infikované mačky vykazovali vážne symptómy, napríklad problémy s dýchaním, krvavé hnačky a neurologické problémy. Pri nich nastal rapídny úpadok a v niektorých prípadoch aj smrť. Dokopy 20 mačiek vykázalo neurologické symptómy, 19 malo dýchacie problémy a 17 malo aj dýchacie problémy aj neurologické symptómy. Lekári 14 mačiek utratili a 11 zomrelo na následky choroby. Pitva odhalila v niekoľkých prípadoch stopy pneumónie.

Vírusy chrípky boli podobné tým, ktoré sa už nejaký čas v Poľsku šíria, no napádajú hlavne divé vtáctvo a spôsobili niekoľko prepuknutí medzi hydinou. Ako sme už spomenuli, vedci zatiaľ nemajú predstavu odkiaľ sa vírus na mačky preniesol. Možné však je, že tieto zvieratá mali kontakt s infikovaným vtáctvom. Nakazené vtáky mohli priamo zjesť alebo sa kŕmili jedlom, ktoré vírus kontaminoval. Sedem mačiek mohlo mať možnosť kontaktu s divým vtáctvom.

Prvé výrazné šírenie vírusu medzi mačkami

Ide o prvý prípad, kedy akákoľvek krajina hlásila tak vysoký počet infikovaných mačiek. Doteraz sa objavovali len prípady sporadických infekcií. Tie prepukli keď sa domestikovaná mačka dostala do kontaktu s infikovaným divým vtáctvom.

Chrípka sa však v živočíšnej ríši výrazne šíri už od roku 2021. Od tohto roku sa čoraz častejšie objavujú správy o prepuknutí choroby medzi hydinou a divými vtákmi. Hlásenia prichádzajú z celého sveta. Vírus Influenza A kladu 2.3.4.4b, ktorý momentálne vyčíňa v Poľsku, sa od júna 2023 stal dominantným v Ázii, Európe, Amerike a Afrike. Okrem infikovania hydiny a vtáctva sa objavili aj správy o nákaze iných morských cicavcov a farmárskych zvierat.

Od roku 2020 WHO zaznamenala 12 ľudských prípadov nákazy vírusom Influenza A 2.3.4.4.b, ktorý poznáme aj ako vtáčiu chrípku. Z týchto prípadov boli štyri vážne a osem prebiehalo buď stredne vážne alebo asymptomaticky.

WHO, ako aj Poľské úrady tvrdia, že riziko nákazy je pre bežnú populáciu malé. Napriek tomu odporúčajú opatrnosť, najmä ak si vaša práca vyžaduje blízky kontakt s hydinou, vtáctvom alebo mačkami.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť