cesnak
Zdroj: phosy16 / shutterstock.com
Zdravie

REAKCIA ODBORNÍKOV: Môže cesnak pomôcť v boji proti chrípke a COVID-19?

Cesnak je aromatická a populárna zelenina v mnohých kútoch sveta. Môže sa používať čerstvý, sušený alebo v podobe prášku. Má silnú chuť a arómu, ktorá môže byť pomerne výrazná až pikantná. Pravdou ale je, že mnohí ho nemôžu cítiť, no rovnako veľká skupina, sa ho nedokáže nabažiť. Okrem iného je známy aj pre svoje pozitívne zdravotné účinky na zdravie človeka.

Na internete nájdeme mnoho „babských receptov“ založených na cesnaku, ako sa môžeme zbaviť chrípky, resp. prechladnutia. Je to ale pravda? V súvislosti s touto témou treba spomenúť, že nedávno médiami prebehla správa o tom, že cesnak má potenciál zastaviť ochorenie COVID-19 a chrípku (typu influenza A). Poďme sa spolu nižšie pozrieť na to, čo hovoria vedci (via scimex.org).

Čo hovoria odborníci na závery práce?

Zistenia tejto laboratórnej štúdie odhalili, že z 20 druhov cesnakov mal jeden bližšie nešpecifikovaný druh, potenciál zabrániť infikovať bunky v tráviacom trakte. Na výsledky štúdie poukázal Victorian Chamber of Commerce and Industry.

Otázkou ale je, či miestna komora obchodníkov, tieto tvrdenia má dostatočne podložené vzhľadom na to, že nebol poskytnutý žiadny recenzovaný výskum, ktorý by toto tvrdenie sprevádzal. No to nie je jediná slabina tohto výskumu.

Čo hovoria odborníci na závery práce?

„The Doherty Institute často hodnotí antivírusové vlastnosti produktov na základe platených zmlúv s komerčnými subjektmi.

Nedávna práca, ktorú si objednala spoločnosť Australian Garlic Producers (AGP), zahŕňala in-vitro testovanie viacerých druhom cesnakových extraktov (pozn. redakcie: 20) s cieľom preskúmať potenciálnu antivírusovú aktivitu proti dvom vírusom.“

Obchodná komora na svojich stránkach hovorí, že:

„Výsledky prišli ako prvé na svete, pričom zistenia konkrétnych odrôd cesnaku dokázali inhibovať SARS-CoV-2 a vírusy chrípky typu A.“

No samotný inštitút na svojej stránke uvádza, že z ich zistení nemožno zatiaľ robiť ešte definitívne závery. Ako inštitút dopĺňa, tak nepopiera, že cesnak môže mať pozitívne účinky, no musia vykonať ešte prísne klinické testy, aby sa zistilo, či objavené efekty sa prenesú z Petriho misky aj na ľudí.

Gideon Meyerowitz-Katz z University of Wollongong hovorí nasledovné:

„Zdá sa, že ide o extrémne skorý laboratórny výskum, ktorý ukazuje, že extrakt z cesnaku môže inhibovať aktivitu niektorých respiračných vírusov. Toto je úplne prvý krok k úspešnej liečbe, avšak veľká väčšina potenciálnych liečebných postupov, ktoré sa dostanú do tohto štádia, zlyhá. Bohužiaľ sa zdá, že výskum ešte nebol publikovaný, čo znamená, že ani nevieme, aký účinný je cesnak, keď ho vložíte do buniek v laboratóriu.

Nevieme, či tento produkt pomáha s COVID-19 alebo chrípkou, kým nevykonáme klinické skúšky na skutočných ľuďoch, a nie na Petriho miskách v laboratóriu.“

Dr Ian Musgrave, docent z lekárskej fakulty University of Adelaide uviedol:

„Cesnakové extrakty sú v správach, pretože Dohertyho inštitút oznámil, že cesnakové extrakty sú schopné zabrániť chrípke a infekcii buniek v kultúre SARS-CoV-2. Úplné experimentálne podrobnosti nie sú k dispozícii, ale účinky cesnakových extraktov na vírusovú infekciu v izolovaných bunkách boli pozorované už predtým, aspoň pri chrípke. Aj keď sú tieto predklinické štúdie základným prvým krokom k vývoju terapií, existuje ešte dlhá cesta, kým sa tieto extrakty budú môcť použiť ako preventívne alebo liečebné prostriedky.

Absorpcia a metabolizmus aktívnych zložiek cesnakových extraktov môže znamenať, že hladiny týchto zlúčenín nemusia dosiahnuť úrovne, ktoré sú v tele účinné. Malé klinické štúdie cesnakových prípravkov naznačujú, že môžu znížiť symptómy, ale nie výskyt prechladnutia a chrípky.

Zloženie a koncentrácie týchto extraktov nemusia byť porovnateľné s materiálmi testovanými Dohertyho inštitútom. Malá štúdia s obohateným cesnakovým extraktom u hospitalizovaných pacientov s COVID-19 nepreukázala žiadny významný vplyv na zotavenie sa z ochorenia. Celkovo možno povedať, že zatiaľ čo výsledky uvádzané Dohertyho inštitútom sú zaujímavé, až do vykonania klinických skúšok nemožno tvrdiť žiadne tvrdenia o účinkoch týchto extraktov na prevenciu a/alebo liečbu chrípky, nehovoriac o COVID-19.“

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť