megapredatory pliosaur Lorrainosaurus
História, Zem, Zvieratá

Fosílie odhaľujú najstaršieho morského „megapredátora“: Čo vieme o desivom lorrainosaurovi?

Pliosaury boli dávne vodné predátory, ktoré boli blízkymi príbuznými “lochneskej príšery”, známych vodných plazov plesiosaurov. Výskumníci z Uppsala University v rámci nového výskumu popísali 170-miliónov rokov starú fosíliu pliosaura, ktorá je momentálne najstaršou objavenou fosíliou tohto druhu.  

Fosíliu objavili archeológovia pred 40 rokmi v oblasti severovýchodného Francúzka, no až teraz ju vedecký tím identifikoval a analyzoval. Z toho čo o pliosauroch vieme išlo o tvorov s krátkym krkom a masívnymi lebkami. Po prvýkrát sa objavili pred 200-miliónmi rokov, no dlhú dobu nehrali veľkú úlohu vo vodnom ekosystéme. Neskôr sa však vyvinuli do obrovských vrcholových predátorov.  

V rámci nového výskumu vedci odhalili, že za túto zmenu môžu podmienky, ktoré začali pred 170-miliónmi rokov. V tejto dobe sa pliosaury prispôsobili tak, aby mohli lepšie vyplniť úlohu chýbajúcu vo vtedajšom ekosystéme. K ceste na vrchol potravinového reťazca im pomohol úbytok iných vodných predátorov.  

Najväčším pliosaurom bol Lorrainosaurus. Jeho čeľuste mali viac ako meter a nachádzali sa v nich dlhé kužeľovité zuby. Jeho telo pripomínalo “torpédo” a dinosaurus plával pomocou štyroch plutiev. Predpokladá sa, že lorrainosaurus bol prvým obrovským pliosaurom.  

“Tento živočích založil dynastiu megapredátorov, ktoré vládli oceánom po dobu 80-miliónov rokov,” vysvetlil Sven Sachs, vedúci nového výskumu.

Pliosaury nastúpili skôr než sa predpokladalo

Predpokladá sa, že celková dĺžka tohto pliosaura dosahovala až 6 metrov. Vedci vedia, že pliosaury žili počas strednej jury, no zaujímavé je, že o plesiosauroch, príbuzných týchto predátorov, sa počas tohto obdobia vie len veľmi málo.  

“Pred 171 až 175-miliónmi rokov nastal vzostup pliosaurov a tie sa stali dominantným druhom aj nad ichthyosaurami a inými veľkými plesiosaurami,” tvrdí Daniel Madzia, spoluautor štúdie.  

Výskumníci v rámci štúdie analyzovali kosti a zuby lorrainosaura, ktoré predstavujú jediné zachovalé ostatky celej kostry tohto tvora. Autori štúdie na základe fosílie predpokladajú, že vek týchto gigantických predátorov musel započať ešte o niečo skôr, než hovorili doterajšie výskumy. Zároveň sa ukazuje, že tieto tvory dokázali reagovať na výrazné ekologické zmeny, ktoré postihli územie dnešnej západnej Európy.  

Autori štúdie v práci pokračujú a naďalej odhaľujú záhady a tajomstvá dávneho morského ekosystému. V tomto smere predstavuje lorrainosaurus kritickú časť skladačky, ktorá nám lepšie pomôže pochopiť ako sa vyvíjali vodné ekosystémy počas obdobia strednej jury. Toto obdobie ostáva zatiaľ vedecky nie úplne pochopené.  

Kosti lorrainosaura sa našli v roku 1983 na severovýchode Francúzska. Fosílie objavili amatérski paleontológovia, ktorí po identifikovaní objavu darovali fosílie do Prírodovedeckého múzea v Luxemburgu. Fosíliám sa v krátkosti venovala správa v roku 1994, no okrem toho sa im nevenovala nijaká špeciálna pozornosť, až doteraz.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť