dinosaurus sauropod
Zdroj: Orla / shutterstock.com
Zvieratá

Lebka dinosaura Ann prezradila ako sa sauropódy sťahovali za lepšími podmienkami

Výskumníci z austrálskej univerzity Curtin objavili v štáte Queensland takmer úplnú lebku sauropóda, vďaka čomu získali o niečo lepší prehľad o anatómii dinosaura druhu Diamantinasaurus matildae. Analýza lebky zároveň vedcom priblížila stravovacie návyky tvora.

Ako sme už naznačili, dinosaurus patril do skupiny sauropódov, dinosaurov vyznačujúcich sa relatívne malými hlavami, dlhým krkom a chvostom a valcovitým trupom. Počas výskumu vedci zistili, že fosília lebky patrí dinosaurovi s prezývkou „Ann“. Táto fosília je prvou takmer kompletnou fosíliou sauropóda, ktorú našli na území Austrálie. Zároveň je aj prvou fosíliou druhu Diamantinasaurus, ktorej sa zachovala zadná noha.

„Považujem to za obrovskú poctu, že som bol zapojený do tohto objavu. Lebka nám ukázal vzácny pohľad do anatómie obrieho sauropóda, ktorý obýval severovýchod Austrálie pred takmer 100-miliónmi rokov,“ vyjadril sa Steven Poropat, vedúci nového výskumu.

Z Južnej Ameriky do Austrálie

Ďalšie analýzy ukázali podobnosť tejto lebky s druhom titanosaura menom Sarmientosaurus musacchioi, ktorý žil na území Južnej Ameriky v približne rovnakom období ako Diamantinasaurus. Tieto dve fosílie sa podobajú mozgovou dutinou v lebke, kosťami tvoriacimi zadnú časť lebky a v tvare zubov. Oba druhy dinosaurov sa vyznačujú kužeľovitými a zakrivenými zubami.

Autori štúdie vysvetľujú prekvapivé výsledky ich výskumu. Podľa nich možno Diamantinosaura považovať za najprimitívnejšiu formu titanosaura. Ak sa v nasledujúcich štúdiách podarí vedcom získať lepší obraz o týchto druhoch, potom by mohli zistiť, prečo sa titanosaurom darilo prakticky od ich vzniku až po koniec dinosaurieho veku.

Štúdia potvrdila aj teórie, ktoré vznikli už dávnejšie. Podľa nich sauropódy pred 100 až 95-miliónmi rokov používali Antarktídu ako most medzi Južnou Amerikou a Austráliou.

„Predpokladáme, že sauropódy cestovali medzi Austráliou a Južnou Amerikou cez Antarktídu v období strednej kriedy. Na juhu mohli nájsť teplejšie podmienky, ktoré im vyhovovali oveľa viac,“ vysvetlil Poropat.

Obdobie pred približne 100 až 95-miliónmi rokov sa považuje za jedno z najteplejších v nedávnej geologickej histórii Zeme. Antarktída sa nachádzala na približne rovnakom mieste ako dnes, no tento kontinent bol úplne bez ľadu. Austrália sa nachádzala o niečo južnejšie než dnes a vyznačovala sa vyššími teplotami a menšími rozdielmi medzi ročnými obdobiami. Zaujímavosťou v tomto prípade je, že Antarktída mala svoje vlastné lesy a pre sauropódov mohla byť v tomto období atraktívnym miestom pre život, alebo aspoň pre presun medzi dvoma oblasťami.

Fosíliu dinosaura „Ann“ vedci objavili ešte v roku 2018. Je len treťou fosíliou dinosaura druhu Diamantinasaurus matildae, ktorú objavili v oblasti Elderslie Station v austrálskom štáte Queensland. Výskumníci vo svojej práci pokračujú aj naďalej a v ďalších výskumoch by nám mohli priniesť viac informácií o živote týchto dávnych sauropódov.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť

lookmovieMangaFirelookmovielookmovielookmovietheflixertheflixeranitakusflixMangaFiretheflixeranitakutheflixerlookmovieanitakutheflixeranitakuanitakutheflixeranitakutheflixeranixanixlookmoviesflixMangaFiresflixMangaFireanitakutheflixerflixtor videoflixtor videomyflixermyflixermoviestowatchmoviestowatchwatchmovieswatchmovieswatchfreemovieswatchfreemoviesyeahmoviesyeahmovieswatchseriestvwatchseriestvsflixsflixMangaFireMangaFirewatchseriesonlinewatchseriesonlinewatch tv shows online, free tv shows streaming, theflixertv, The Marlow Murder Club (2024), Scott Pilgrim Takes Off (2023),