globalne oteplovanie (2)
Zdroj: Romolo Tavani / Shutterstock.com
Spoločnosť, Zem

Tropické lesy sa blížia ku kritickým teplotným prahom. Nezostáva nám veľa času na to, aby sme konali, hovoria vedci

Výskumníci z University’s Centre for Tropical Environmental and Sustainability Science, doktorandi Kali Middleby a vedec Dr. Alex Cheesman, sa zapojili do štúdie, ktorá prináša znepokojujúce zistenia ohľadom teplôt v tropických lesoch. Táto štúdia kombinuje údaje z družíc o teplote a údaje z terénu týkajúce sa otepľovania v tropických lesoch na celom svete.

Podľa Middleby sa slnečné lístie v korunách lesov môže zahriať omnoho viac ako okolitá teplota vzduchu. Keď tieto teploty prekročia ich tolerančný prah, vedie to k odumieraniu listov. Táto štúdia ukazuje, že tropické listy príležitostne dosahujú a prekračujú teploty, pri ktorých už nemôžu správne fungovať.

Hlavný autor štúdie Dr. Christopher Doughty z Northern Arizona University a jeho tím dokázali vytvoriť komplexné pochopenie súčasných teplôt listov v tropických lesoch a modelovať, aké zmeny môžeme očakávať v súvislosti s trvajúcim antropogénnym globálnym otepľovaním (pozn. redakcie: globálny otepľovaním vyvolaným človekom).

„Boli sme veľmi prekvapení, že keď sme zvýšili teplotu listov o 2, 3 alebo 4 °C, najvyššie teploty listov sa v skutočnosti zvýšili o 8 °C. To ukazuje znepokojujúcu nelineárnu spätnú väzbu, ktorú sme neočakávali,“ povedal Dr. Doughty.

Vedci odhalili, že viac ako 1 % listov vo výške korún stromov v experimentoch s otepľovaním prekročilo kritické teplotné prahy, odhadované na 46,7 °C, aspoň raz za rok.

„Kritická teplota, pri prekročení ktorej fotosyntetický aparát v tropických stromoch začína zlyhávať, je v priemere približne 46,7 °C.“, hovoria výskumníci.

Dr. Cheesman povedal, že v najpravdepodobnejšom modeli by tropické lesy mohli zvládnuť až 3,9 °C ± 0,5 °C zvýšenie teplôt vzduchu pred potenciálnym bodom zlomu v metabolickej funkcii stromov. No problémom je, že vedci očakávajú vyšší nárast teplôt pre tropické pralesy.

„Očakáva sa, že teploty vzrastú nad 3,9 °C v prípade scenárov globálneho otepľovania, keď sa nepodnikne nič,“ povedal Dr. Cheesman. „Naše modelové projekcie nie sú osudom,“ doplnil Dr. Doughty. „Naznačujú, že s niektorými základnými opatreniami na zmiernenie klimatických zmien môže tropická oblasť tomuto osudu predísť. Najhoršie scenáre sú viac než predchádzateľné a svet má teraz možnosť konať,“.

Výskum v oblasti teplôt v tropických lesoch je dôležitým príspevkom v snahe o porozumenie dopadov globálneho otepľovania na biodiverzitu a ekosystémy na celom svete. Táto štúdia nás upozorňuje na potenciálnu nelineárnu dynamiku medzi otepľovaním a teplotami listov v tropických lesoch a zdôrazňuje nutnosť prijímať opatrenia na zmiernenie klimatických zmien, aby sme chránili tieto vzácne a dôležité ekosystémy pre budúce generácie.

Záverom treba povedať, že tropické biómy obsahujú 45 percent lesov na Zemi a zohrávajú významnú úlohu pri absorbovaní znečistenia uhlíka spôsobeného človekom. Nemôžeme si teda dovoliť len tak nečinne „sedieť“ a ísť smerom, ktorým sme sa ako ľudia vydali.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť