Papierové poháriky nie sú tak eko, ako sa predpokladalo.
Zdravie, Zem

Ani papierové poháriky nie sú záchranou: Vôbec nie sú pre prírodu tak neškodné, ako si myslíme, hovoria vedci

Mnohé podniky začali jednorazové plastové poháriky nahrádzať papierovými variantami v snahe chrániť životné prostredie. Výskum vedcov z University of Gothenburg však dokázal, že aj papierové poháre uvoľňujú do prírody toxické látky.

V rámci nového výskumu vedci demonštrovali, ako papierové poháriky z rozličných materiálov ovplyvňujú larvy špecifického druhu komára. Výskumníci nechali papierové a plastové poháriky niekoľko týždňov vo vode a vlhkom sedimente. Počas tohto obdobia oba poháriky vypúšťali do prostredia chemikálie, ktoré škodili vývoju lariev.

Autori štúdie vysvetľujú, že papier nie je prirodzene odolný voči vode alebo tukom. Ak sa teda stretávame s papierovými pohárikmi alebo obalmi, tie musia byť ošetrené povrchovým náterom. Vo väčšine prípadov ide o jemný plastový film, ktorý zabráni tomu, aby napríklad káva v papierovom pohári nepresiakla von a nerozmočila celú nádobu. Bežne sa používa polylaktid, bioplast vyrobený z obnoviteľných materiálov.

Polylaktid, alebo PLA, sa častokrát označuje ako rozložiteľný, čiže sa v prírode rozpadne skôr ako bežný plast. To je síce pravda, no stále ide o toxickú látku.

„Bioplasty sa rozkladajú rýchlejšie než bežné plasty, no stále nie až tak efektívne. Existuje teda stále riziko, že plast ostane v prírode a mikroplasty sa môžu dostať do tela zvierat a ľudí, rovnako ako mikroplasty z tradičných plastov. Bioplasty obsahujú v najlepšom prípade rovnaké množstvo chemikálií ako bežné plasty,“ tvrdí Bethanie Carney Almroth, jedna z autorov štúdie.

Odstránenie nepotrebných plastových výrobkov

Niektoré chemikálie v bioplastoch sú preukázateľne toxické, o iných vedci nemajú až toľko poznatkov. Problémový je však podľa autorov výskumu aj samotný papierový obal. Ten môže predstavovať zdravotné riziko a začína sa objavovať oveľa viac papierového odpadu.

„Po druhej svetovej vojne nastala éra jednorazových výrobkov. Objavovali sa obrovské informačné kampane, ktoré nás učili, aby sme veci jednoducho odhadzovali, čo bolo pre nás úplne neprirodzené. Teraz sa potrebujeme od jednorazového životného štýl odkloniť. Ak si chcete zobrať kávu do ruky, prineste si vlastný hrnček, alebo si nájdite pár minút a vypite kávu priamo v prevádzke,“ vysvetľuje Almroth.

Momentálne sa pracuje na dohode, ktorá by mala ísť cez OSN. Táto dohoda by mala viesť k obmedzeniu šírenia plastov v spoločnosti aj v prírode. Vedci v tomto prípade žiadajú o rýchle vyradenie nepotrebných a problematických plastov z obehu. Zároveň však situáciu monitorujú a pokúšajú sa zariadiť, aby sme jeden škodlivý produkt nenahradili iným.

Ide o koalíciu SCEPT (pozn. redakcie: Scientists Coalition for an Effective Plastic Treaty). Táto koalícia zároveň vyžaduje transparentnosť v plastovom priemysle. Táto transparentnosť by mala donútiť spoločnosti, aby prezradili všetky chemikálie, ktoré pri výrobe plastov používajú. Ide však o vedľajší cieľ, tým hlavným je celkové obmedzenie používania plastov.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť