Takto málo stačí aby ste si zlepšili zdravie
Ľudia, Zdravie

Mnohí sa sedavému životnému štýlu a jeho rizikám nevyhnú: Takto málo stačí, aby ste si zlepšili zdravie!

Sedavý životný štýl je v našej spoločnosti čoraz rozšírenejší. Veľké percento ľudí trávi veľa hodín za počítačom v práci alebo na homeoffice. Keď s prácou skončí, možno nemá čas, energiu alebo chuť niečo robiť.  

Tento životný štýl sa však negatívne odzrkadľuje na našom zdraví, čo si veľa ľudí uvedomuje. Odborníci častokrát tvrdia, že sedavé zamestnanie by sme mali vyvážiť nejakou aktivitou. Aká miera aktivity je denne postačujúca sa líši od názoru k názoru. Niekto tvrdí, že za deň by mal človek prejsť 10-tisíc krokov. Iní vedci zistili, že nám stačí podstatne menej, len niečo cez 2-tisíc krokov, aby sme zvrátili negatíva, ktoré sú vyvolané sedavým životným štýlom.  

Nová štúdia, publikovaná v britskom vedeckom týždenníku BMJ, naznačuje, že stačí len 20 až 25 minút fyzickej aktivity denne, aby sme zabránili negatívnym vplyvom sedavého života na naše zdravie. Ako vedci vysvetľujú, človek denne presedí 9 až 10 hodín, väčšinou počas práce. Tento životný štýl so sebou nesie vyššie riziko predčasnej smrti.  

Autori výskumu sú si vedomí, že na túto tému vzniklo už v minulosti veľa výskumov a všetky hovoria to isté, fyzická aktivita je pre naše zdravie prospešná. Zároveň si však autori všimli aj to, že tieto výskumy sa spoliehali na agregované dáta, ktoré nakoniec viedli k až príliš všeobecným výsledkom. Vedci sa v rámci novej štúdie tomuto chceli vyhnúť tak, že získali individuálne dáta od štyroch skupín ľudí, ktorí boli vybavené meračmi aktivity.  

Riziká sedavého života

V rámci práce sledovali nielen to, či fyzická aktivita môže znížiť riziko predčasnej smrti vyvolané sedavým štýlom, ale aj aké množstvo fyzickej aktivity môže toto riziko zvrátiť. Potrebné dáta vedci zbierali medzi rokmi 2003 až 2019, zo štyroch obšírnych prieskumov. Autori štúdie pracovali s individuálnymi dátami takmer 12-tisíc ľudí, pričom títo ľudia mali najmenej 50 rokov. Zároveň sa zohľadňovalo pohlavie, vzdelanie, výška, váha, či sú fajčiari a či pijú alkohol.  

Niečo cez 6-tisíc ľudí denne strávilo v sede 10 a viac hodín. Výskum ukázal, že ak denne sedíme viac ako 12 hodín, riziko predčasnej smrti sa zvyšuje až o 38%, v porovnaní s 8 hodinami sedenia. Ak však vykazujeme fyzickú aktivitu 20 až 25 minút denne, toto riziko sa prakticky nuluje. Fyzickou aktivitou sa v tomto prípade rozumie stredný až náročný typ aktivity, teda cvičenie. 

Autori štúdie poznamenávajú, že do úvahy nebrali iné faktory, napríklad stravovanie, všeobecný zdravotný stav alebo problémy s mobilitou. Merače fyzickej aktivity taktiež nemuseli správne zaznamenať typ a náročnosť aktivity, napríklad cvičenie, bicyklovanie, prácu na záhrade atď. Vedci ale sebavedomo tvrdia, že aj krátka, no intenzívnejšia, fyzická aktivita môže výrazne zlepšiť náš zdravotný stav, obzvlášť ak máme sedavé zamestnanie.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť