morske monstrum
Zdroj: Daniel Eskridge / shutterstock.com
História, Zvieratá

Hrôzostrašné monštrá jurských morí: Do akých rozmerov dorastali najväčšie prehistorické predátori?

Pred takmer 200-miliónmi rokov v období Jury, Zem obývali naozaj gigantické a desivé stvorenia. Hoci vieme že sa tvory ako Tyrannosaurus Rex dorastali impozantných rozmerov, niekedy sa o veľkosti prehistorických tvorov preháňa.

Príkladom môžu byť dokumentárne filmy, presnejšie Walking with Dinosaurs od anglickej televízie BBC. V tomto dokumente sa tvrdilo, že vodný plaz menom Liopleudoron mohol dosiahnuť dĺžku až 25 metrov. Dokument vznikol ešte v roku 1999 a takmer okamžite vyvolal vo vedeckej komunite vášnivé reakcie.

Dnes vieme, že veľkosť Liopleudorona bola extrémne prehnaná. Výskumníci majú k dispozícii oveľa viac dôkazov, ktoré nám dovoľujú nahliadnuť do minulosti a zistiť, aké veľké jurské monštrá naozaj boli. V máji sa objavila štúdia v rámci ktorej výskumníci skúmali stavec patriaci tvorovi z rodu Pliosaurov. Počas výskumu vedci z University of Portsmouth zistili, že sa v Abingdonskom múzeu nachádzajú tri ďalšie rovnaké stavce.

Skutočné rozmery morských monštier

Autori štúdie rýchlo zistili, že stavce mohli patriť Pliosaurovy alebo podobnému živočíchovi. Pliosaury sa podobali Plesiosaurom živočíchom, na ktorých vznikol mýtus o Lochnesskej príšere. Pliosaury sa odlišovali väčšou predĺženou hlavou pripomínajúcou hlavu moderných krokodílov. Zároveň mali o niečo kratší krk a rovnako ako Plesiosaury, aj tieto tvory mali štyri silné plutvy.

Výskumníci sa na objavené stavce pozreli lepšie prostredníctvom topografického skenovania. Pomocou získaných dát následne odhadli, že Pliosaurus mohol dosiahnuť dĺžku až 14,4-metrov. Pre lepšiu ilustráciu si nižšie môžete pozrieť snímku, ako veľké približne boli v porovnaní s ľuďmi.

„Pliosaury patrili vo svojej dobe medzi mimoriadne obávané živočíchy. Vyznačovali sa obrovskými lebkami s dlhými zubami, rovnako dlhými, ak nie dlhšími ako zuby T. Rexa,“ vysvetľuje David Martill, vedúci výskumu.

Tieto nebezpečné predátory sedeli na vrchole morského potravinového reťazca a pravdepodobne lovili aj ichthyosaury alebo menších krokodílov tak, že ich s ľahkosťou rozhryzli na polovicu. Výskumníci to vyvodili z objavených stôp po zuboch na niektorých kostiach.

„Teší nás, že sme dokázali existenciu skutočne gigantických tvorov v jurskom období. Pravda, tieto dravce nedosahovali rozmerov o akých sme mohli počuť v dokumentoch, no to nevadí. Vôbec by ma neprekvapilo ak by sme v budúcnosti našli stopy ešte väčších a nebezpečnejších dravcov,“ tvrdí Martill.

Ak by sme sa pozreli hlbšie do minulosti, našli by sme množstvo bizarných stvorení. Medzi ne môžeme rátať takzvané Tullimonštrum, ktoré obývalo našu planétu pred približne 300-miliónmi rokov. Tento tvor je špecifický svojou stavbou tela, vďaka ktorej ho nedokážu vedci klasifikovať. Podľa niektorých teórií by Tullimonštrum mohlo vyplniť medzeru v evolučnej histórií prvých stavovcov.

Prazvláštneho živočícha objavil v 50. rokoch minulého storočia Francis Tully, ktorého hobby bolo hľadanie fosílií, po ktorých pátral v oblasti Mazon Creek Lagerstätte v americkom štáte Illinois. Na tomto mieste objavil 15-centimetrového živočícha, ktoré sa neskôr stalo známe ako Tullimonštrum. Vek fosílie výskumníci odhadujú na 300-miliónov rokov, no klasifikácia tohto živočícha im uniká dodnes.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť