zuby cloveka
Zdroj: Andrey_Popov / shutterstock.com
Ľudia, Zdravie

Žiarivý úsmev pre každého: Čoskoro začnú klinické testy liečby, ktorá dokáže regenerovať stratené zuby

Ak už raz dospelý zub musí ísť von, potom sa s ním môžeme rozlúčiť nadobro. Aj keď dôvodov pre vytrhnutie môže byť niekoľko, strata chrupu je niečo, čo postihuje najmä staršiu populáciu. No zuby môžu stratiť aj mladší ľudia, napríklad pri športe alebo keď sa o ne riadne nestarajú.

Ako však informuje portál IFL Science, vedci z univerzity v japonskom Kjóte ešte v roku 2021 objavili proteín USAG-1, ktorý zastavoval rast zubov myší. Keď sa im podarilo vypnúť gén spojený s týmto proteínom, myši dokázali svoj chrup voľne regenerovať. Tento výskum sa pohol dopredu a ako hovoria vedci, ak všetko pôjde podľa plánu, už o rok by mohli začať s testovaním lieku, ktorý by mohol človeku pomôcť regenerovať stratené zuby.

S úspechom klinických testov by sme už do roku 2030 mohli mať na trhu liečbu, ktorá nám umožní vrátiť ústam stratené zuby. Výskumníkom sa podarilo vytvoriť neutralizujúcu protilátku, ktorá blokuje funkciu proteínu USAG-1. Vďaka zablokovaniu tejto funkcie si mohli myši vytvoriť nový chrup, keď oňho prišli. Výskum priniesol rovnaké pozitívne účinky aj pri fretkách, ktoré majú o niečo podobnejší chrup tomu nášmu.

Všetky výskumy na zvieratách ukázali mimoriadne úspechy a teraz sú vedci pripravení skúsiť, či rovnaká metóda funguje aj na ľudí. Klinické testy sa podľa všetkého majú začať v júli 2024.

„Snom každého zubára je to, aby ľuďom mohli narásť nové zuby, čomu som sa venoval ešte keď som bol študentom. Veril som, že je niečo také možné,“ tvrdí Katsu Takahashi, ktorý sa podieľa na výskume.

Regenerácia chrupu môže byť už čoskoro realitou

Ak je teória správna, nová revolučná terapia by umožnila ľuďom vytvoriť si nové zuby podobne, ako sa deťom prederú dospelácke zuby, keď im mliečne vypadajú. Vedci podieľajúci sa na výskume túto metódu označujú ako tretiu generáciu regenerácie chrupu. Prvou generáciou sú podľa ich slov mliečne zuby, druhou riadne dospelácke zuby a treťou budú nové zuby, ktoré si telo vytvorí po strate tých predchádzajúcich. Veria, že týmto výskumom pomôžu hlavne dôchodcom, ktorí prišli o celý svoj chrup.

Autori štúdie pevne veria, že túto revolučnú metódu dostanú do praxe už začiatkom nasledujúceho desaťročia. Zdá sa to byť síce skoro, no možno budú klinické testy napredovať rovnako dobre, ako testy na zvieratách.

Ako sa ukázalo pri testoch na zvieratách, ak tehotným myšiam trpiacim zubnou agenézou podali protilátku na USAG-1, ich potomkovia si dokázali vytvoriť prirodzený a zdravý chrup. Priame podanie protilátky spôsobilo rast jedného celého zubu pri obyčajných myšiach. Výskumníkom sa postupne podarilo stimulovať rast zubu bez toho, aby vytvorili neželané vedľajšie účinky.

Podľa všetkého táto metóda môže fungovať aj pri ľuďoch. Ako sme už spomenuli, vedci otestovali regeneráciu zubu aj na fretkách, čo sa ukázalo byť úspešné. Fretky rovnako ako ľudia, majú sadu mliečnych zubov, ktoré neskôr nahradia dospelácke. Či však bude regenerácia zubov skutočne fungovať aj pri ľuďoch ukážu až klinické testy.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť