Sociálne siete devastujú náš obraz o sebe. Takto vplývajú na naše duševné zdravie.
Ľudia, Technológie, Zdravie

Sociálne siete vyvolávajú v ľuďoch túžbu po kozmetických zákrokoch: Takto ničia náš obraz o sebe

Sociálne siete sa stali neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Platformy ako Instagram alebo Snapchat nám pomáhajú “zabíjať čas”, zdieľať s našimi blízkymi časti našich životov alebo sledovať moderné trendy.  

Čas strávený na sociálnych sieťach rastie a množstvo štúdií už roky varuje, že používanie sociálnych sietí môže ovplyvniť naše duševné zdravie, obzvlášť zdravie mladších ľudí. Instagram a Snapchat zároveň do veľkej miery prispeli a prispievajú k udržiavaniu takzvanej selfie kultúry. Do tejto kategórie patrí veľké množstvo pridávaných fotiek.  

Výskumníci z Boston University vo svojej práci zistili, že nadmerné používanie sociálnych sietí zvyšuje túžbu podstúpiť rôzne kozmetické zákroky.  

“Uhol selfie fotiek častokrát skresľuje rysy tváre spôsobom, ktorý vedie k našej nespokojnosti. Profesionálni zdravotníci sa v poslednej dobe čoraz častejšie stretávajú s fenoménom, ktorý nazývajú “snapchatová dysmorfia”. Pacienti zvyknú žiadať kozmetické zákroky, ktoré by emulovali to, ako vyzerajú s použitím rôznych filtrov na sociálnych sieťach,” píšu vedci.  

V rámci svojej práce vedci prišli na to, že nielen používanie sociálnych sietí, ale aj používanie editorov fotografií môže u ľudí zvýšiť túžbu podstúpiť kozmetické zákroky. To môže byť zároveň aj dôvod, prečo sa počas pandémie týchto zákrokov vykonalo viac, než je bežné. Vedci zároveň zistili, že ak človek sleduje celebrity a influencerov, rovnako má vyššiu túžbu podstúpiť kozmetický zákrok. To isté platí aj v prípade sledovania dermatologických účtov alebo účtov venujúcich sa plastickej chirurgii.  

Sociálne siete a ich dopad na náš obraz o sebe samom

Výskumníci svoje výsledky zakladajú na prieskume, ktorý prebiehal od októbra 2019 do júna 2021. Počas tohto obdobia pacienti dermatologickej kliniky vypĺňali dotazníky ohľadom používania sociálnych sietí a ich túžby podstúpiť medicínsky zákrok. Po vyhodnotení výsledkov sa ukázalo, že počet hodín strávených denne na Instagrame alebo Snapchate mal výrazný vplyv na ich túžbu podstúpiť kozmetický zákrok. Podobné výsledky zaznamenali aj v prípade používania aplikácií na úpravu fotografií.  

“Počas pandémie sa vykonalo viac kozmetických zákrokov, no doteraz sme nemali k dispozícii dáta, ktoré by naznačili, čo za týmto trendom stálo. Naša štúdia zároveň poukazuje na jasný vzťah medzi používaním sociálnych sietí a túžbou podstúpiť kozmetický zákrok.  

Sociálne siete devastujú duševné zdravie mladých ľudí. Ako dokázala štúdia vedcov z Iowa State University, obmedzenie používania sociálnych sietí môže mať výrazný dopad na duševné zdravie, primárne mladistvých. Stačí pritom používanie týchto sietí obmedziť a situácia sa výrazne zlepší. V rámci experimentu pracovali s 230 dobrovoľníkmi, ktorí mali obmedziť používanie sociálnych sietí na 30 minút denne. Po skončení experimentu vedci zaznamenali oveľa nižšie pocity úzkosti, depresie, osamelosti a takzvaného „strachu z premeškania“. 

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť