opica zrak
Zdroj: Blueton / shutterstock.com
Ľudia, Zvieratá

Vidia ľudia a opice farby rovnako?

Nový výskum zameraný na farebné videnie naznačujú, že ľudia dokážu vnímať širší rozsah farieb v porovnaní s opicami.

Výskumníci vo svojom článku uverejnenom 25. apríla v odbornom časopise Proceedings of the National Academy of Sciences uvádzajú, že „výrazné spojenia objavené v ľudskej sietnici môžu naznačovať nedávne evolučné adaptácie na posielanie zlepšených signálov farebného videnia z oka do mozgu“.

Výskumníci z University of Washington School of Medicine in Seattle porovnali spojenia medzi nervovými bunkami prenášajúcimi farbu v sietniciach ľudí a dvoch druhov opíc – starosvetských makakov a marmosetov. Skorí predkovia ľudí, sa od týchto dvoch línií primátov odchýlili približne pred 25 miliónmi rokov.

Použitím metódy mikroskopického rekonštrukčného merania sa vedci snažili zistiť, či je neurónové prepojenie oblastí súvisiacich s farebným videním zachované u týchto troch druhov, aj napriek tomu, že každý z nich prešiel vlastnou nezávislou evolučnou cestou.

Výskumníci sa pozreli na kužeľové bunky sietnice, ktoré zachytávajú svetlo a sú zodpovedné za vnímanie farieb a jasnosti. Tieto bunky sú vysoko citlivé na svetlo a delia sa na tri základné typy, ktoré sú citlivé na krátke, stredné a dlhé vlnové dĺžky. Každý typ kužeľových buniek je citlivý na určité spektrum farieb, ktoré umožňuje mozgu rozlíšiť farby videné okom.

Ľudia vnímajú širší rozsah modrých tónov

Výskumníci zistili, že určitý krátkovlnný okruh kužeľových buniek, ktorými disponujú ľudia, chýba u marmosetov. Líši sa tiež od obvodu, ktorý možno vidieť u makakov. Vedci rovnako identifikovali aj ďalšie odlišnosti v spojeniach nervových buniek, ktoré vplývajú na to, ako ľudia a opice vnímajú farby. Tvrdia, že to nám umožňuje vidieť širší rozsah modrých tónov.

„Ľudia dokážu vnímať širší rozsah modrých tónov v porovnaní s opicami.“, hovoria výskumníci.

Poznanie špecifických, zložitých neurónových obvodov, ktoré kódujú farbu videnia, by mohlo v budúcnosti pomôcť vysvetliť pôvod farebných vlastností videnia, ktoré sú pre človeka charakteristické.

Čo spôsobilo rozdiely vo videní farieb? Vedci nemajú jasnú odpoveď

Výskumníci uviedli aj možnosť, že rozdiely vo vizuálnom obvode medzi cicavcami by mohli byť aspoň čiastočne formované ich správaním a adaptáciou na ekologické biotopy, v ktorých sa pohybujú. Marmosetovia žijú v korunách stromov, zatiaľ čo ľudia preferujú život na zemi. Schopnosť rozoznať zrelé ovocie medzi meniacim sa svetlom lesa by napríklad mohla poskytnúť selektívnu výhodu pre určitý typ farebného vizuálneho obvodu. V skutočnosti však účinky prostredia a správania na obvod farebného videnia ešte neboli preskúmané. Ide teda len o teóriu, ako došlo k rozdielom vo videní.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť

theflixerMangaFireanitakuanitakuanixMangaFirelookmoviesflixlookmovieanitakusflixanitakusflixtheflixeranixanitakuanitakusflixanitakutheflixertheflixersflixanitakuanitakuanixanitakuMangaFireMangaFirelookmovieanixaniwaveaniwaveyeahmoviesyeahmoviesprimewireprimewiregogoanimegogoanimetheflixertheflixerhimovieshimoviesmyflixermyflixerupmoviesupmoviessflixsflixfavmoviesfavmoviesCatch Me a Killer (2024), Killers of the Flower Moon (2023), watchseries, watch tv shows online, watch movies online free,